Türkiye’de Tek Piramit Mezar Marmaris’te Bulunuyor

Türkiye’de sadece bir tane olan ve Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Turgut Köyü’nde bulunan piramit mezar tarihe meydan okuyor. 

Bozburun Yarımadasının girişinde yer alan Turgut Köyü yakınlarında, yol üzerinden de görülebilen piramit anıt mezar, bölgeye hakim bir ana kayanın üzerine inşa edilmiş. Mezar, kareye yakın plana sahip bir ana yapının üzerinde yükselen piramidal çatıya sahip. Kırarak şekillendirilmiş düzensiz bloklar ile inşa edilmiş olan mezarın bölgenin ileri gelen bir yöneticisi için yapıldığı belirtiliyor.

Uzmanlar mezarla ilgili şu öngörülerde bulunuyor: “Sivri piramidal çatısı ile Kilikya ve Suriye’deki benzer örnekleri ile karşılaştırılması yapılabilecek mezar yapısı, M.Ö. 540’larda Lidya Devletini yıkarak Anadolu’ya giren Pers ordusunda yer alan Mısır’lı ustaların beraberinde getirdikleri düşünülen ancak halen tartışmalı olan ve Sardis’deki (Manisa-Sart) Piramit Mezar (M.Ö. 540), Foça’daki Taş Kule (M.Ö. 500’ler), ve Bodrum’daki Maussolleion (M.Ö. 360-350) gibi önemli anıt mezarlarla temsil edilen bir geleneğin üyesi olan bir anıt mezardır. Milattan Önce 2. yüzyılda, savaşçı Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılmıştır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.