Türkiye’nin İlk Modern Çocuk Kütüphanesi Kapılarını Açtı

ANKARA-Türkiye’nin ilk modern çocuk kütüphanesi Ankara’da kapılarını açıtı. Kütüphane, 3-15 yaş arası çocukların yaş ve bilişsel özellikleri düşünülerek hazırlandı.

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi ilk örnek çocuk kütüphanesi olarak çocukların hizmetine açıldı. Açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Çocuklar, Bakan Günay’ı kütüphane bahçesinde ‘Kendimi kitaplardan tanıdım’, ‘Kitap en iyi dosttur’, ‘Kitap ruhun ve aklın ilacıdır’ yazılı pankartlarla karşıladı. Altındağ Çocuk Kulübü Bando Takımı’nın da kısa bir gösteri yaptığı açılışta, Bakan Günay çocuklarla sohbet ederek fotoğraf çektirdi.

Günay burada yaptığı konuşmada kütüphane binasının 1985 yılında Vali Yardımcısı Şükrü Kenanoğlu tarafından bakanlığa kütüphane yapılması için armağan edildiğini söyledi. Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin çağdaş kütüphaneciliğin özel bir örneği olduğunu belirten Günay, “Bu örnek çocuk kütüphanesi modelini birkaç ay içinde önce Diyarbakır sonra tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız.” diye konuştu. Elektronik oyuncakların ve kurgunun dünyayı sardığı bir ortamda ‘inadına kütüphane inadına kitap’ dediklerini kaydeden Günay, “Kütüphaneleri teknolojinin tüm imkanlarını da kullanarak yeniden ilgi merkezi haline getirmek istiyoruz.” dedi. Günay edebiyat müze kütüphanelerini de hizmete açmak istediklerini sözlerine ekledi.

Günay, konuşmasının ardından kütüphanenin açılışını yaptı. Açılışta Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu yedinci sınıf öğrencisi Berfin Aksu’nun keman dinletisi de büyük beğeni topladı. Kütüphaneyi gezen Bakan Günay, burada çocuklarla bir süre sohbet etti.

KÜTÜPHANE ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL OLARAK TASARLANDI

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin mobilya ve donanım malzemeleri çocuklar için özel olarak tasarlandı. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren iyi birer okur olma bilinci ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla zengin ve güncel bir koleksiyon oluşturan Bakanlık, eğitsel oyuncak ve araç gereçlerle desteklenen kütüphanede çalışmak üzere bir kütüphaneci ve bir de sınıf öğretmeni görevlendirdi.

İki katlı Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin alt katı 3 -7 yaş arası çocuklara hizmet vermek üzere deniz ve orman temalı Okul Öncesi Çocuk Bölümü olarak düzenlendi. İlköğretim Bölümü olarak hazırlanan kütüphanenin üst katında ise 7 -14 yaş arası çocuklara hizmet verilecek.

Kütüphanede velilerin çocuklarını bekleyebilecekleri, aynı zamanda da kütüphane hizmetlerinden yararlanabilecekleri bir bölüm de hazırlandı.

Kütüphane binasının dışarıdan daha çekici görünmesi için balkon korkuluklar yerine renkli kalem çitler ve renkli tabela yapıldı. Bahçeye yerleştirilen kütük masalar ve tabureler ile çocuklara hem doğa içerisinde kitaplarını okuyabilme hem de doğa ve fen konularını en ana ilkeleriyle inceleyebilme imkanı sağlandı.

Kütüphane girişindeki, gemi güvertesine yerleştirilmiş LCD ekran aracılığıyla da tüm kullanıcılar etkinlikleri takip edebilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.