Türkiye’nin İlk ve Tek Blues Festivali Trabzon’da

Blues’un Ustaları  11 Ekim 2011 saat 18.30’da Zorlu Grand Hotel, Trabzon’da.

20 farklı şehirde, 24 konserle unutulmaz bir blues deneyimi daha yaşatmayı vaat eden festivalin bu yılki konukları; Lucky Peterson, Rick Estrin & The Nightcats ve John Mooney.

Türkiye’yi Blues müziğinin devleriyle tanıştıran ve en uzun soluklu müzik festivali olma özelliğine sahip olan Efes Pilsen Blues Festival, 22. yılında da tüm Türkiye’ye unutulmaz bir blues deneyimi yaşatıyor. 

Bu yıl 23 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında Pozitif organizasyonuyla gerçekleştirilecek olan Efes Pilsen Blues Festival 22, her yıl olduğu gibi bu yıl da Blues müziğinin efsane isimlerini ağırlıyor.

Festivalin bu yılki konukları; blues müziğin en önemli isimlerinden Willie Dixon tarafından çok genç yaşta keşfedilen, New York`un en köklü blues müzisyenlerinden olan, ilk kaydını sadece 5 yaşındayken yayınlayan ve The Tonight Show ve The Ed Sullivan Show programlarında yıllarca sahne alan Lucky Peterson, San Francisco’lu armonika ustası Rick Estrin ve grubu The Nightcats ve Blues’un Mississippi ekolünü temsil eden en önemli sanatçılarından John Mooney.

Kırılması Güç Bir Rekor: 84 grup, 256 sanatçı, 338 konser…
Efes Pilsen Blues Festival’de bugüne kadar 84 grup ve 256 sanatçı sahne aldı. 21 yılda toplam 338 konser gerçekleşti. Bu konserlere 406 binin üzerinde müziksever katıldı. İlk Efes Pilsen Blues Festival konserine 18 yaşındayken gidenler bugün tam 39 yaşında… 

Sanatçılar Hakkında:
Lucky Peterson
Bu sene 22.’si gerçekleşecek olan Efes Pilsen Blues Festivali, New York’lu başarılı Blues müzisyeni Lucky Peterson’ı ağırlamaya hazırlanıyor! Blues müziğin en önemli isimlerinden Willie Dixon tarafından çok genç yaşta keşfedilen Peterson, müziğinde Gospel, Soul ve Rock’n Roll öğelerine bolca yer veriyor. İlk kaydını sadece 5 yaşındayken yayınlayan müzisyen, The Tonight Show ve The Ed Sullivan Show gibi önemli stüdyo programlarında uzun yıllar performans gösterdi. “The New Yorker” tarafından gitar ve keyboard’ın erbabı olarak adlandırılan müzik dehası Lucky Peterson, ‘You Can Always Turn Around’ isimli son albümünü ise geçtiğimiz yıl çıkardı. Albümünü star bir müzisyen kadrosu ile kaydeden; piyano, akustik ve elektrogitar başta olmak üzere birçok aleti birarada çalan ve blues’a modern bir yaklaşım getirmesiyle tanınan Lucky Peterson, Efes Pilsen Blues Festivali kapsamında Türk izleyicisi ile buluşacak.

Rick Estrin & The Nightcats

San Francisco’lu armonika ustası, solist ve besteci Rick Estrin günümüz Blues müziğinin en kendine has isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1970’lerde henüz 20 yaşındayken Muddy Waters ve grubuyla armonika çalmaya başlayan Estrin, Blues’a adadığı 30 yılı aşkın müzik kariyerine 9 albüm sığdırmayı başardı. Rick Estrin yaptığı bestelerle Cab Calloway, Louis Jordan ve Willie Dixon gibi efsanevi isimlerle kıyaslanıyor. Hepsi farklı bir hikâye anlatan, keskin zekâ ürünü şarkı sözleriyle tempoyu hiç düşürmeyen Estrin, sahnede giydiği dikkat çekici kostümleri ile performansını zaman zaman konserden öte bir şova dönüştürmeyi de başarıyor. Rick Estrin grubu The Nightcats ile beraber, festivalin en şahsına münhasır performanslarından biri için Türkiye’de!

John Mooney
New Orleans’lı Blues müzisyeni John Mooney, Blues’un Mississippi ekolünü temsil eden en önemli sanatçılarından biri sayılıyor. Kendine özgü enerjik gitar çalış stiliyle dikkat çeken Mooney, 1976’da New York’tan New Orleans’a taşındığında, o dönemin özellikle R&B camiasında öne çıkan isimler The Meters ve Earl King ile tanışarak müzik kariyerine ilk adımları attı. 1979 yılında “Comin’ Your Way” isimli ilk albümünü çıkaran Amerikalı müzisyen, bunu takiben halen beraber turneye çıktığı grubu “Bluesiana”’yı kurdu. 2006 senesinde “Contemporary Blues Award” ödüllerinde en iyi albüm kategorisinde büyük ödülü aldı. Müzik basını tarafından “Gerçek bir New Orleans Efsanesi” olarak tanımlanan sanatçı, bugüne kadar tam 12 albüm yayınladı. John Mooney ve grubu “Bluesiana”, New Orleans Caz Festivali’nden sonra şimdi de Efes Pilsen Blues Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak!

Festivalin daha sonraki programı şöyle:

11 Ekim 2011 Salı – Trabzon Zorlu Grand Hotel
13 Ekim 2011 Perşembe – Ankara Bilkent Otel
14 Ekim 2011 Cuma – Ankara Bilkent Otel
15 Ekim 2011 Cumartesi – Ankara Bilkent Otel
17 Ekim 2011 Pazartesi – Eskişehir 222 Park
18 Ekim 2011 Salı Bursa – Bursa Suare
19 Ekim 2011 Çarşamba – Balıkesir Asya Pamukçu Termal Otel
21 Ekim 2011 Cuma – İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi Sarayı – Rumeli Salonu
22 Ekim 2011 Cumartesi – İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi Sarayı – Rumeli Salonu
25 Ekim 2011 Salı – Edirne Turkuaz Eğlence ve Gösteri Merkezi
26 Ekim 2011 Çarşamba – Çanakkale Kolin Hotel
28 Ekim 2011 Cuma – İzmir İzmir Arena
29 Ekim 2011 Cumartesi – İzmir İzmir Arena

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.