Turksat 5A SpaceX Tarafından Uzaya Gönderilecek

Fotoğraf : Pixabay

ABD’li girişimci Elon Musk´ın sahip olduğu uzay ve havacılık taşımacılığı şirketi SpaceX, 30 Kasım´da Türk uydusu TURKSAT 5A´yı uzaya gönderecek.

TURKSAT’ın yeni uydusu TURKSAT 5A, 30 Kasım tarihinde uzaya gönderilecek. Uyduyu ünlü girişimci Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Florida’daki Cape Canaveral Hava Üssü’nden fırlatılacağı öğrenildi.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, SpaceX´in 30 Kasım´daki Türkiye görevini sosyal medya hesabından duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu “Gökyüzünde dengeleri değiştiriyoruz! Türkiye’mizin karada, havada, denizde sahip olduğu büyük vizyonu uzaya taşıyoruz. Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Kuzey ve Güney Afrika’yı kuşatan bir kapsama alanına sahip TURKSAT5A’yı 30 Kasımda SpaceX Falcon 9 ile uzaya gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Turksat 5A uydusunun geliştirme çalışmaları Eylül 2011’e kadar dayanıyor. Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından geliştirilen TURKSAT 5A en az yüzde 20 yerli kaynak ve Airbus firması ile işbirliği sonucunda geliştirildi.

Uydu tamamen 12 kilowatt elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üstüne kurulmuş ve 3,5 ton ağırlığa sahip. Uydunun yörünge görev süresi 15 yılın üzerinde olacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.