TÜSİAD, Genel Seçimlerden Sonra Tebrik ve Beklentilerini Açıkladı

Genel seçimlerin ardında iş dünyasından açıklamalar, tebrikler, temenniler açıklanmaya başladı. Bunlardan birisi 40. yılını kutlayan TÜSİAD’tı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu’nun  açıklaması:

“24. Dönem TBMM seçimleri sonucunda üçüncü kez iktidarını sürdüren Adalet ve Kalkınma Partisi’ni ve TBMM’de temsil edilecek olan Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve bağımsız milletvekillerini kutlar, yeni parlamentonun Türkiye’deki demokratik standartları yükseltme ve refah seviyesini artırma yolunda her türlü çabayı sarf edeceğine dair umudumuzu vurgulamak isteriz.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu, 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen Genel Seçim’in ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Yeni dönemden beklentimiz; yeni anayasayı geniş katılım ve uzlaşma ile tamamlamış, AB üyeliğine yakınlaşmış, ekonomik istikrarı güvence altına alarak istihdam kapasitesini artırmış ve işsizliği azaltmış bir Türkiye’dir.

Önümüzdeki dönemde iş dünyası olarak TBMM’den ve kurulacak olan hükümetten beklentilerimiz üç paralel süreçte toplanabilir:

1) Katılımcı ve uzlaşmacı bir anlayış ile bireyi merkeze alan birleştirici yeni bir anayasa.

2) Çoğulcu demokrasi, yüksek yaşam standartları ve sürdürülebilir kalkınma yolunda, Türkiye’nin en önemli çıpası olan Avrupa Birliği üyeliği sürecinin güçlendirilmesi.

3) Makroekonomik istikrarın güçlendirilmesi ve sürdürülebilir büyümenin güvence altına alınması amacıyla;

a) Uyumlu para ve maliye politikalarıyla finansal istikrarın ve fiyat istikrarının korunması ve güçlendirilmesi,

b) Verimlilik tabanlı ve sürdürülebilir büyüme için, “Yeni Sanayi Stratejisi”nin de vurguladığı mikro reformların hayata geçirilmesi,

c) İstihdam kapasitesinin güçlendirilmesi ve işsizliğin azaltılması.

TÜSİAD olarak, siyaset kurumlarının Türkiye’nin enerjisini doğru yönlendirerek, yeni dönemde Türkiye’nin yapısal sorunlarını ve düğümlerini çözeceğine inanıyoruz. 40. Yılını geride bırakmış bağımsız ve gönüllü bir iş dünyası temsil kurumu olarak, bu yolda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu belirtir ve 24. Dönem TBMM’ye başarılar dileriz.

Yoruma kapalı.