Twitter Yasağını Çin Komünist Partisi’nin Hareketine Benzetti

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Nikki Haley, Trump’ın Twitter Yasağını Çin Komünist Partisi’nin Hareketine Benzetti

Eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley Cuma günü yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ı yasaklayan sosyal medya şirketlerinin yaptıklarını, Çin Komünist Partisinin yapacağı bir şey olduğunu söyledi.

Haley bir tweet’te, “Bırakın ABD Başkanını, insanları susturmak, bizim ülkemizde değil Çin’de olan bir şeydir” şeklinde paylaşımda bulundu.

Twitter, günün erken saatlerinde, Trump’ın 2016’da göreve gelmesinden önce aktif olan hesabını kalıcı olarak kaldırdığını duyurdu. Şirket, son tweetlerinin şiddeti kışkırttığını iddia etti.

Buna karşılık Trump, Twitter’ı “İfade özgürlüğünü yasaklamak” ve Demokratlar ve Radikal Sol ile koordine olmakla suçlayarak “beni ve SİZİ, -bana oy veren 75 milyonu vatanseveri susturmak için hesabımı platformlarından kaldırdılar.” dedi.

Trump, ekibinin Twitter rakipleriyle görüştüğünü ve yakın gelecekte kendi platformlarını oluşturmayı düşündüğünü söyledi.

Öte yandan Facebook da Trump’ı en azından görev süresinin bitimine kadar yasakladı.

Güney Carolina’yı yönettikten sonra Trump yönetiminde Birleşmiş Milletler büyükelçisi olarak görev yapan ve 2024 başkanlık teklifini düşündüğü söylenen Haley, yasaklara sert tepki verenlerin arasında yer aldı.

Trump’ın kampanya danışmanı olan Jason Miller, büyük teknoloji şirketlerinin Trump destekçilerini “iptal etmek” istediklerini söyledi. “Bir dahaki sefere senin için geleceklerini düşünmüyorsan, yanılıyorsun,” şeklinde Twitter’da paylaşımda bulundu.

Eski Trump yardımcılarından Sebastian Gorka, Başkanı yasaklamak “en büyük hata” Jack Dorsey, Twitter’ın CEO’su “ve Silikon Vadisi faşistlerinin şimdiye kadar yaptığı en büyük hatadır.” diye ekledi.

Twitter ayrıca avukat Sidney Powell ve Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn de dahil olmak üzere birçok kişiyi yasakladı.

Radyo sunucusu Mark Levin ve Rush Limbaugh gibi bazı Twitter kullanıcıları yasak dalgasından sonra gönüllü olarak platformdan ayrıldı. İnsanları, Twitter’dan daha güçlü ifade özgürlüğüne sahip Parler’a geçmeye çağırdılar.

Parler, teknoloji devi tarafından Cuma günü Google Play mağazasından kaldırıldı ve Apple da şirket daha ılımlı düzenleme getirmediği takdirde platformundan kaldırmakla tehdit etti.

Yazan; Zachary STIEBER / The Epoch Times
Çeviri; Şendağ GÖKÇE / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.