TYB: ”Okullara Alınacak Kitaplar Tarafsız Seçilmiyor”

Fotoğraf: Pixabay-khamkhor

TYB: İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Ben Okuyorum, İstanbul Okuyor” projesi kapsamında okullara alınması planlanan 605 bin adet kitabın seçilme kriterlerinde tarafsız, bilimsel ve siyasetten uzak hareket edilmediğini görüyoruz.

Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Ben okuyorum, İstanbul okuyor” projesi ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Proje kapsamında okullara alınması planlanan 605 bin adet kitabın seçilme kriterlerinde tarafsız, bilimsel ve siyasetten uzak hareket edilmediği belirtildi.
TYB’nin açıklamasında, “Yayıncılığımız ve okuma kültürünün yaygınlaştırılması bakımından listelerin oluşturulmasında ve kitap alımlarında sürecin sağlıklı yürütülmediğini, öğrencilerin en yüksek yararına olacak şekilde eğitime ve yaşa uygun seçimler yapılmadığını, yayıncılarla ve eğitimcilerle birlikte hareket edilerek edebiyatımızın çeşitliliğini kucaklayan bir seçkinin yapılmadığını görüyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Yaşamın her alanına sirayet etmesi gereken demokrasi kültürünün önemi vurgulanan açıklamada “Özellikle kitap seçimi gibi kritik bir konuda tek taraflı olmadan, kapsayıcılık temelinde hareket etmenin önemini bir kez daha vurgularız. Defaatle dile getirdiğimiz, OECD ülkelerini kapsayan PISA sınav sonuçlarından da gördüğümüz gibi okuma kültürü ve çocuklarımızla gençlerimizin dünyanın ilerleyişinden geri kalmayacak şekilde zengin içeriklere erişmeleri ve okuduklarını anlar hale gelmeleri; akademik başarıları, yaratıcılıkları ile zihinsel ve ruhsal gelişimleri bakımından son derece yaşamsaldır” denildi.

Açıklamada “Edebiyatımızın klasik metinleri olarak kabul edilen kitaplarımızla birlikte çağdaş yerli ve uluslararası edebiyat örneklerinin de listelere dahil edilmesi gerektiğini ve bu listelerin şeffaflıkla kamuoyuyla paylaşılmasının çocuklarımız için yaşamsal ve gelişimsel önemini bir kez daha yineliyoruz” ifadeleri yer aldı.

https://x.com/turkyaybir/status/1759887862412046514?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.