Uçak kazasında kaybolan Arp sanatçısı konser ile anıldı

ESKİŞEHİRGeçen yıl Brezilya’daki Rio Arp Festivali’nden dönerken Atlantik Okyanusu üzerinde düşen uçak kazasında kaybolan Türk arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu konserle anıldı. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi ve Arp Sanat Dalı Başkanı Necipoğlu’nun öğrencileri elim kaza da bulunamayan hocaları için birer eser seslendirdi. Öğrencileri, sahneye çıkarken hocalarının yıllardır kullandığı Arp’ın yanına kırmızı ve beyaz karanfil bıraktı.Necipoğlu anısına AÜ Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde ”Ceren Necipoğlu ya da Arp’ın Diğer Adı” temalı konser düzenledi. Konsere Necipoğlu’nun annesi Selçuk, babası Vedat ve ablası İmre Necipoğlu ile Eskişehir Vali yardımcısı Ekrem Ballı, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Ceren Necipoğlu’nun yurt içinden ve yurt dışından gelen arkadaşları ile sanatseverler katıldı. Konserde Brezilya’nın Türkiye Büyükelçiliği Kültür Ataşesi yetkilileri de yer aldı.

DÜNYA PRÖMİYERİ

İki bölüm halinde yapılan konserin birinci bölümünde, Ceren Necipoğlu’nun en küçük öğrencisi olan Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı İlköğretim Okulu 7.sınıf öğrencisi İlayda Sezen, Elazığ yöresinin ‘Çayda çıra’ türküsünü seslendirdi. Ardından, Necipoğlu’nun diğer öğrencileri Emel Çelik ve Elif Güngör ile sanatçı arkadaşları onun için çeşitli eserler seslendirdi. Akabinde öğrencileri topluca, Necipoğlu’nun Brezilya’da verdiği son konserinde seslendirdiği Dede Efendi ile Tanburi Zeki Mehmet Ağa’nın eserlerini okudu.

Konser sonunda duygulu anların yaşandığı, AÜ Senfoni Orkestrası’nca verilen ve Şef Burak Tüzün’ün yönettiği konserde, Danyal Mantı, Berkant Gençkal, Mesruh Savaş, Aydın Karlıbel ve Semih Korucu ile Brezilyalı Marcus Siqueira ve ABD’li Garrett Bayres’ın Ceren Necipoğlu’na ithaf ettiği eserler ilk kez seslendirildi. Böylelikle Necipoğlu anısına yapılan eserlerin dünya prömiyeri yapıldı.

Besteleri yapan sanatçılar, Necipoğlu’nun kısa yaşamı boyunca Arp sanatına ve eğitimine büyük hizmetler ve emek verdiğini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.