Üçüncü Köprü ve Marmara Otoyolu Çinlilere Satılıyor

İtalyan şirketi Astaldi’ye ait olan Üçünü Köprü ve Avrasya Otoyol şirketlerinin yüzde 51’lik kısmı Çinli konsorsiyum’a devrediliyor.

Çinli şirketten yapılan açıklamada, söz konusu yapılan anlaşmada konsorsiyum üyelerinin ortaklığa 688.5 milyon dolar enjekte edileceği belirtildi.

Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun 51’ini Avrasya Otoyol Yatırım ve İşletmesi hisselerinin de yüzde 51’inin satın alacağı açıklandı.

Projede en büyük ortak yüzde 31 pay ile China Merchants Expressway’in olacak. Onu yüzde 20’lik pay ile CMU, yüzde 17.5 ile Zhejiang  ve Jiangsu Expressway, yüzde 7 ile Sichuan Expressway ve yüzde 7’lik pay ile Anhui Expressway izliyor.

İtalyan İnşaat Şirketi Astaldi, Üçüncü Köprü’nün imtiyazını IC İçtaş’a devir için ön çalışmalara başladığını Aralık ayının başında duyurmuştu.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilmiş olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Asya ve Avrupa’yı üçüncü kez birleştirme özelliği taşıyor. 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy alanı üzerinde bulunan köprü, dünyanın en geniş köprü ünvanını alıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.