Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir.

Bu bayram TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlandı. 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla bayram 1 Kasım’da kutlanıyordu. Ardından 1935’te 23 Nisan milli bayram ile birleştirilerek Hakimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin (günümüz çocuk esirgeme kurumu) 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramının kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.

1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi tarafından, bu bayram resmi olarak ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ adı verildi.

İlk 23 Nisan kutlamaları, 1922’de Ankara’da yapıldı. 1925 yılında ise ‘Çocuk Günü’ olarak kutlandı. İlk kapsamlı ‘Çocuk Bayramı’ kutlamaları 1927’de Atatürk’ün himayesiyle yapıldı. Ulu Önder o gün arabasını çocuklara tahsis etti. Cumhurbaşkanlığı Bandosu çocuklar için konserler verdi, çocuk balosu düzenlendi..1933’ten itibaren Ulu Önder çocukları makamında ağırlayıp sohbet etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.