Ulusal Süt Konseyi’nden Çiğ Süte Zam

Fotoğraf:Pixabay-Couleur

Ulusal Süt Konseyi (USK), yüzde 17,4 zamla çiğ süt tavsiye fiyatını 11,5 TL’den 13,5 TL’ye yükseltti. Çiğ sütteki fiyat artışının raflardaki süt ve süt ürünlerine zam olarak yansıması bekleniyor.

USK’nin resmi internet sitesinde yapılan duyuruda, bu tavsiye fiyatının yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü için geçerli olduğu ifade edildi.Ayrıca duyuruda, soğutma, nakliye ve diğer cari giderlerin üretici tarafından karşılanması durumunda, bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği vurgulandı. Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, çiğ süt fiyatlarına ilişkin tavsiye fiyatı yer aldı.Duyuruda;

”13 Ocak 2024 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında alınan karar gereği;
22 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %3,6 yağ ve %3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 13,50 TL olarak belirlenmiştir. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderler üreticiye ilave olarak ödenecektir.” ifadesi kullanıldı.

Duyuruda, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği ve baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için 20 kuruş fark uygulanacağı kaydedildi.
Süt fiyatı geçen yılın temmuz ayında 11 lira 50 kuruş olarak belirlenmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.