Uluslararası Tulum, Müzik ve Sanat Festivali Altı Ülkenin Katılımıyla Başlıyor

RİZE(CİHAN)- Rize ve Artvin’de gerçekleştirilecek Tulum, Müzik ve Sanat Festivali’ne 6 ülkeden ekipler katılacak. Rize’nin Pazar ilçesinde 30 Haziran’da başlayacak festival, 6 Temmuz’da sona erecek.Tulum, Müzik ve Sanat Festivali Organizatörü Tekin Atacan, festivalde tulum ve türlerinin çalındığı Türkiye ile birlikte aralarında Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Azerbaycan, Ukrayna ve KKTC’den gelen halk oyunları ekiplerinin katılacağını söyledi.

Atacan, “Amacımız yöremizin vazgeçilmez nefesli çalgılarından olan tulumun dünyadaki benzerleri ile buluşmasını sağlamaktır. Festivale bu ülkelerden gelecek halk oyunları ekipleri katılacak. Festival sayesinde ülkeler arasında kültür etkileşimi sağlanması amaçlanıyor. Bu sayede halk oyunlarımız ve ülke kültürlerinin gelişmesi de sağlanacak. Festival bir hafta boyunca Rize ve ilçeleri ile Artvin ve ilçelerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sona erecek.” dedi.

Bu arada festivale katılan ülkelerin temsilcileri yarın Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı da makamında ziyaret edecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.