Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Fotoğraf:Milas Belediyesi

Milas Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması sonuçlandı. Teknoloji bağımlılığı temalı karikatürü ile Türkiye’den Mehmet Akif Özdal birinci oldu.

Milas Belediyesi tarafından Milaslı Çizer Turhan Selçuk anısına bu yıl 14.’sü düzenlenen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı yarışmalarından biri olan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eser ve eser sahipleri belirlendi. Birincilik ödülünü, çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken Türkiye’den Mehmet Akif Özdal kazandı.
Milas Belediyesi tarafından 14.’sü düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Bu yıl da dünyanın dört bir yanından yoğun katılım alan yarışmada, seçici kurul 57 ülkeden 379 karikatürist tarafından gönderilen 1535 eseri titizlikle değerlendirdi.

Yapılan değerlendirmede; birincilik ödülünü Türkiye’den Mehmet Akif Özdal çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken karikatürüyle elde etti. İkincilik ödülünü Alireza Pakdel (İran), üçüncülük ödülünü Menekşe Çam (Türkiye), jüri özel ödülünü ise Zakir Sargitov (Rusya) kazandı. Açık Radyo Özel Ödülü’nü Patrick Lamassoure (Fransa) Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü’nü Antonio Rodriguez (Meksika), Labranda Su Özel Ödülü’nü Murat Şeker (Türkiye) Milas Karikatürlü Ev Özel Ödülü’nü Amir Dehghan (İran), Schneidertempel Sanat Merkezi Özel Ödülü’nü Nahid Maghsoudi (İran), Tema Vakfı Özel Ödülü’nü Mehmet Zeber (Türkiye) kazandı.Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödül töreni eylül ayında gerçekleştirilecek. Yarışmada birinciye 20.000 lira, ikinciye 15.000 lira, üçüncüye 10.000 lira ödül verilecek.

Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz da ödül alan eser sahiplerini kutlayarak, başarılarının devamını diledi. İlki 2011 yılında gerçekleştirilen ve Milas doğumlu ünlü Çizer Turhan Selçuk anısına gerçekleştirilen bu önemli etkinliğin tüm dünyada ses getirdiğini, en fazla eser gönderilen karikatür yarışmalarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Topuz, “Milas’ın ortak değeri haline gelen bu yarışmayla Milaslı çizerimizin adını yaşatıyor, Milas’ı sanat kenti yapmak için gayret ediyoruz. 14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na 1535 karikatür göndererek sosyal ve siyasi konulara yaratıcı çizimlerle dikkat çeken 379 karikatüristimize ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.