Ümit Özdağ Özgür Özel’i Ziyaret Etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve beraberindeki heyet ile CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel CHP Genel Merkezi’nde görüştü. Zafer Partisi heyetinde, Zafer Partisi Genel Sekreteri Cezmi Polat, Zafer Partisi Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Şehirlioğlu, Zafer Partisi Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Murat Yıldız, Zafer Partisi Kadın, Aile ve Çocuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan yer aldı. Özdağ’ı CHP Genel Merkezi önünde MYK üyeleri Aylin Nazlıaka ve Zeliha Aksaz Şahbaz karşıladı.
Görüşme sonrası Özgür Özel ve Ümit Özdağ ortak açıklama yaptı. Görüşmede Sinan Ateş davası, mülteciler sorununun ele alındığını belirten ikili UEFA’nın, attığı golden sonra ‘bozkurt’ işareti yaptığı için Merih Demiral’a soruşturma başlatılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmede, Ottawa Anlaşması’ndan çekilme ve sınırdaki askeri birliklerin silah kullanma yetkisinin genişletilmesine dair yasa teklifi hazırlanması konusunda ortak çalışma yapılması kararı alındı. Söz konusu önerge hakkında açıklamada bulunan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ” Kaçak göçmen ve sığınmacı sayıların azaltılması konusunda bazı somut ve yasal düzenleme gerektiren önerilerimiz vardı. Bunları Sayın Genel Başkan’a ve CHP’ heyetine TBMM’de üzerinden düşünülmesi için ilettik sağ olsunlar ilgiyle dinlediler ve not aldılar. Bunlardan bir tanesi Ottowa Anlaşması’ndan Türkiye’nin geri çekilmesiyle ilgili bir önerge. Diğeri ise sınırdaki askeri birliklerinin yeni bir hukuki düzenlemeyle silah kullanma yetkisinin genişletilmesi” dedi.
Özdağ; ”CHP Sayın Genel Başkanı’nı genel merkezini ziyaret ettik. Ziyaretin nasıl yapılacağına dair bir sohbetimiz olmuştu. Ülkemizin en öneli gündemi yaşayan 13 milyon sığınmacı ve kaçak ve her gün 1000-1250 kadarı Türkiye’ye giriyor. Bu sayıların azaltılması konusunda bazı somut ve yasal düzenleme gerektiren önerilerimiz vardı. Bunları Sayın Genel Başkan’a ve CHP’ heyetine TBMM’de üzerinden düşünülmesi için ilettik sağ olsunlar ilgiyle dinlediler ve not aldılar. Bunlardan bir tanesi Ottowa Anlaşması’ndan Türkiye’nin geri çekilmesiyle ilgili bir önerge. Diğeri ise sınırdaki askeri birliklerinin yeni bir hukuki düzenlemeyle silah kullanma yetkisinin genişletilmesi. Bunları değerlendirecekler ve gereken şekilde ifade etti. Teşekkür ediyorum yeniden toplantı için.
Toplantının amacı Türkiye daha güvenli olması içindi ben de görüşmelerimizin devam edeceğini umuyorum.”dedi.

.

Özel’in açıklamaları şöyle:
Kendisi seçim gündeminden dolayı hayırlı olsun ziyaretinde bulunamadıklarını en kısa zamanda ziyaret gerçekleştirmek istediklerini söylemişlerdi biz de bundan memnuniyet duyacağımızı söyledik.

Bugün çok kıymetli genel başkan yardımcılarıyla birlikte ziyaret ettiler. Tabi ziyaretimizi ülke gündeminden bağımsız olmazdı. Başta Sinan Ateş cinayeti Ayşe Ateş’in ve Sinan Ateş’in kıymetli annesinin beyanları üzerinde konuştuk. Böyle bir cinayetin üstünün örtülmemesi gerektiğini fikrimi paylaştım. Bu konuyla ilgili kendisinin geçmiş siyasi deneyimlerinden istifade ederek sohbet ettik.
“Bunun dışında geçtiğimiz günlerde Kayseri’de yaşanan olaylar, bu olayların buraya gelmesindeki temel sorumluluklar üzerinde de görüşlerimizi birbirimizle paylaştık. Bir kez daha ifade etmek gerekir ki bugün Türkiye’nin çözülmesi gereken bir sığınmacı sorunu, Türkiye’nin düzensiz göçmen sorunu, kaçak göç sorunu vardır. Bu sorunun çözülmesi için CHP olarak en kuvvetli inisiyatifi alacağımızı, bu seçim süreci bittikten sonra söyledik. Zamanında ‘Esad ile görüşün’ dediğimizde bize demediğini bırakmayanlar şimdi tekrar tatil yapabiliriz noktasına geldiler. Ben Beşar Esad ile görüşmenin sağlanması, Suriye’nin istikrara kavuşması ve sığınmacıların her birisini Avrupa Birliği’nin de elini taşın altına sokarak ki bunu tüm muhataplarımızla görüşüyoruz. Yarın Başbağlar’dan sonra Bükreş’e uçacağım ve Bükreş’te Avrupa Sosyalist Partisi ve Sosyalist Enternasyonal’de birlikte çalıştığımız liderlerin her birisine, daha önce büyükelçilerine söylediğim ve bir yemekte liderlere ifade ettiğim konuyu bu sefer Sosyalist Enternasyonal marjında bir kez daha bu sorunun çözümüne yönelik olarak siyasi irademizi ve kararlığımızı ifade etmek durumundayım.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.