Uyuşturucu Bağımlılığını Yenen Gazeteci, Gençlere Rol Model Olacak

Uyuşturucu bağımlılığı ile verdiği mücadeleyi kazanan gazeteci Ali Gültekin, Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER) Başkanı Nizamettin Kılıç ile dernek merkezinde bir araya geldi (Fotoğraf: G. Hakan Koçman / Epoch Times)

Eroin bağımlılığından kızının ve kendi çabalarıyla kurtulan gazeteci  Ali Gültekin, Mersin Hayata Bağlanan Derneği’nin destekleriyle gençlere rol model olacak.   

Uzun bir süre Mersin’de Milliyet ve İmece gibi önemli gazetelerde gazetecilik mesleğini icra ettikten sonra yaşadığı olumsuzluklar yüzünden eroin bağımlısı  haline gelen ve eroin bağımlılığı ile geçen 5 senenin ardından, kızının ve kendi çabalarıyla bağımlılığından kurtulan deneyimli gazeteci Ali Gültekin, Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER) Başkanı Nizamettin Kılıç’ı dernek merkezinde ziyaret etti.  Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile kurulan dokuz uyuşturucu ile mücadele derneğinden biri olan ve kurulduğu günden beri  Mersin’de uyuşturucu bağımlılığının önlenmesi ve uyuşturucu bağımlılarının hayata kazandırılması konusunda pek çok faaliyet gerçekleştiren MERBADER Başkanı Kılıç, Gültekin ile bir araya gelmelerini çok önemli bir buluşma  olarak değerlendirdi. 

Ali Gültekin’in sokaklarda yaşadığı günlerde çekilen bir kare (Fotoğraf: Mustafa Cengiz / Mersin Gazetesi )

Gültekin, Başkan Kılıç ile yaptıkları sohbette hayatındaki olumsuzluklar karşısında nasıl adım adım bir madde bağımlısı haline geldiğini, önce işini sonra eşini kaybettiğini, daha sonra madde için dilenmeye başladığını ve en nihayetinde kendisini sokaklarda eski bir bandocu kıyafeti içerisinde nasıl dilenirken bulduğunu anlattı. Gültekin, yaşadıklarını uyandığı bir kabus olarak niteledi. Bir gün madde kullanmasının ardından uyandığında sol tarafının felç geçirmiş halde bulduğunu ve bir gün ölüp gidebileceğini, buna rağmen eroin kullanmaya devam ettiğini ama hiç bir zaman engelli bir birey haline geleceğini düşünmediğini ifade etti. 

Hayatınıza eroin girerse, diğer her şey elinizden gider

 Gültekin geçirdiği felç sonrası sokaklarda kalarak eski bir bandocu kıyafeti içerisinden nasıl yara bandı satmaya başladığını anlattı. Yaşadığı ve tanık olduğu şeylerin anlatılabilir şeyler olmadığını söyleyen Gültekin yaşadıklarını Başkan Kılıç’a şu ifadelerle anlattı, “Aldığım parayı götürüp uyuşturucu maddelere veriyordum.  Eroin insanın hayatına girerse insanın şerefini, haysiyetini, onurunu, gururunu ve namusunu elinden alıyor. Yani bunların hiçbirini arayamazsın. Madde geldi mi onlar gider. Tek gördüğün şey madde olur. Bağımlı kişi her şeyi yapar; hırsızlıkta yapar, gaspta yapar, adam da soyar ve daha da kötü şeyler yapabilir. Bu konuda birçok örnek verebilirim. Genç kızların ve erkeklerin neler yaptığına şahit olsanız dayanamazdınız. Görüyordum çok üzülüyordum, yapacak bir şeyim yoktu, aynı bataklığın içinde ben de vardım. Çırpındıkça daha çok batıyorsun.”

Kızım sayesinde kurtuldum

Kızı olmasaydı böyle bir bağımlılıktan muhtemelen kurtulamayacağını anlatan Gültekin, çevresindeki  bir iki kişi dışında kimsenin kendisine el uzatmadığını ve neredeyse kimsenin kendisine yardım etmediğini söyledi. Gültekin eroinden kurtulmasında kızının büyük rolü olduğunu söyleyerek, “Bir gün kızım bana gelerek, ‘Seni bir gün geldiğimde ölü bulacağım düşüncesi ile artık yaşayamıyorum, artık bir seçim yapmak zorundasın. Ya beni seç ya da uyuşturucuyu’ diyerek beni seçim yapmaya zorladı. Ben de bu dünyada benim içim en değerli şey olan kızımı seçtim ve zorlu çabalarının ardından böylece uyuşturucudan kurtulabildim.” dedi. 

Şimdi gençlere ve uyuşturucu bağımlılarına bir örnek ve bir rol model olmak istediğini söyleyen Gültekin, Başkan Kılıç’a derneğin faaliyetlerinde yer almak istediğini ve gençler ve bağımlılarla yapacakları çalışmalarda deneyimlerini aktararak uyuşturucu ile mücadele savaşlarında MERBADER’in yanında yer almak istediğini ifade etti.

Sen çok zorlu bir savaştan galip çıkmış bir gazisin

Başkan Kılıç da Gültekin’e, kendisini zorlu bir savaştan galip çıkmış bir gazi gibi görmesi  gerektiğini ve bu savaştan galip çıkamayan maalesef çok fazla sayıda insanın olduğunu belirtti. Tesadüfen karşılaştığı bir ailenin uyuşturucu bağımlısı olan oğulları ile yaşadıkları olayları kendisine anlatmalarının ardından kendisine teklif edilen MERBADER başkanlığını kabul ettiğini anlatan Başkan Kılıç, “Anlatılan olaylar o kadar tüyler ürperticiydi ki, o kadar vicdanıma dokundu ki, bu dernek için çalışmak benim için mecburiyet haline geldi.” dedi.

Gültekin’in hikayesinden de çok etkilendiğini belirten Kılıç, Gültekin’in deneyimlerinin özellikle  gençler için ibret alınacak deneyimler olduğunu ve aynı zamanda da uyuşturucu bağımlıları için de bir umut olduğunu söyledi. Kendisini bir rol model olarak gençler ve bağımlılar için gelecekteki etkinliklerinde bir araya getireceklerini  söyleyen Kılıç, Gültekin’in yaşamının herkese bir ibret ve aynı zamanda da bir örnek olması için çalışacaklarını belirtti.

“Ali Gültekin için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz.”

Gültekin, Başkan Kılıç’a, uyuşturucudan kurtulmasına ve yerel bir  gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapmasına rağmen hala çok zor koşullar altında yaşadığını ifade etti. Derme çatma bir yerde kaldığını ve masraflarını karşılamakta hala zorlandığını belirtti. Başkan Kılıç da Gültekin’in yaşam kalitesini ve standartlarını yükseltmek için tüm kaynaklarını seferber edeceklerini ifade etti.   Uyuşturucudan bu şekilde kurtulan ve hayata entegre edilmesi gereken kişiler için kaynaklarını seferber ettiklerini söyleyen Başkan Kılıç, “Gültekin ve şimdi üniversitede okuyan kızı için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.  Gültekin vesilesiyle de, hayatındaki uyuşturucu illetinden kurtulan kişilere seslenen Kılıç, “Bağımlı ya da bağımlılıktan kurtulmuş herkese kapılarımız sonuna kadar açık. Bize gelip başvursunlar. Uyuşturucudan kurtulma mücadelesi içerisinde olan veya  bunu başarıp da hayata entegre olmaya çalışan kişiler için kaynaklarımızı her zaman seferber etmeye hazırız.” dedi.      

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.