Uzmanlar Kaybolan Kelebek Türleri İçin Alarm Verdi

Poweshiek Skipperling (Oarisma poweshiek), Hesperiidae familyasından Kuzey Amerika’da yaşayan bir kelebek türüdür. Fotoğraf: (wisconsinbutterflies.org)
Poweshiek Skipperling (Oarisma poweshiek), Hesperiidae familyasından Kuzey Amerika’da yaşayan bir kelebek türüdür. Fotoğraf: (wisconsinbutterflies.org)

ABD ve Kanada’ki bilim adamları küresel olarak tehlike altında bulunan fakat özellikle Kanada’da bulunan,  Poweshiek Skipperling kelebek türünü kurtarmak için çalışmalarda bulunuyor.

Kanada’da bu kelebek türünden 200’den daha az kaldığı tespit edildi. Bu kahverengi ve turuncu türün neden bu kadar çabuk öldüğünü bulmak üzere çalışmalara başlandı.

Son yıllarda bu kelebek türünün popülasyonun büyük oranda düştüğü tespit edildi.

2012 yılında Manitoba’da bu kelebek türü “tehlike altında tür” yani “ulusal tehdit altında olan türler” kategorisine dahil edilmişti.

Bu kelebek türü daha çok Manitoba’da Kanada Doğayı Koruma’ya ait olan araziler üzerinde yaşıyor.

Bunun yanı sıra Amerika’da Lowa ve Kuzey Dakota’da çok az sayıda görülüyor.

Minnesota Hayvanat Bahçesinden kelebekler üzerine uzman olan Biyolog Erik Runquist, “Tehlike altında bulunan bu tür, sadece Manitoba’da değil diğer bölgelerde de küresel olarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır”. “Hiçbir yerdeki popülasyonu kararlı görünmüyor” dedi.

Winnipeg üniversitesinden, Minnesota Hayvanat Bahçesinde ve Michigan Üniversitesinden uzmanlar Winnipeg civarında azalan bu tür ile ilgili araştırmalar yapıyorlar. Yetişkin bir kelebeğin ömrü sadece iki-üç hafta olduğundan, bu tür hakkında genetik bilgi ve çeşitlilik toplamak için zaman çok sınırlı.

Biyolog Runqist, azalan popülasyonun, kelebeğin habitat alanı olan uzun otların bulunduğu kırsal alanların risk altında olduğunu gösterdiği söyledi.

Güney Manitoba’da daha önce uzun otların bulunduğu kırsal alanlar 6 bin km iken,  bugün bu bölgenin sadece yüzde biri kalmış. Bu ekosistemin yok olması ile 1000 çeşit bitki ve hayvan türünün tehlike altına girdiğini belirtti.

Runqist, “Kelebekler çevresel değişime çok duyarlıdır. Değişim durumlarında felaketin habercisi olarak görev yaparlar” dedi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.