Uzmanlar Uyarıyor: Dünyanın Manyetik Kutupları Dönmek Üzere Olabilir mi?

Dünya manyetik alanının canlandırması. (Shutterstock)

Bilim adamlarının söylediğine göre, iletişimden güç şebekelerine kadar her şeyi etkileyen Dünya’nın manyetik alanı tersine dönmek üzere olabilir.

Uzaya doğru binlerce kilometre uzanan ve gezegeni son derece zararlı güneş rüzgârlarına karşı koruyan alan, son 200 yılda yüzde 15 oranında zayıfladı.

Colorado Üniversitesi’ndeki Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı’ndan alınan yeni bir rapora göre, bu kutupların yer değiştirmek üzere olduğunun bir işareti olabilir.

Ve eğer bu gerçekleşirse, güç şebekeleri çökeceği için, gezegenin bazı bölgelerini yaşanmaz hale getirebilir.

Elektrik şebekesinin çökmesi aydınlatma, elektrikli makinalar, bilgisayarlar ve cep telefonlarının işlevlerini durduracaktır.

Bu çizim, 1970’den 2020’ye kadarki 10 yıllık dönemde kuzey manyetik kutbundaki yer değiştirmeyi göstermektedir. Kırmızı ve mavi çizgiler, bulunduğunuz yere bağlı olarak manyetik kuzey ile gerçek kuzey arasındaki farkı gösterir. Yeşil çizgi, bir pusulanın gerçek kuzeyi göstereceğini göstermektedir (NOAA Çevresel Bilgi Ulusal Merkezi).

Her 200.000 veya 300.000 yılda bir, kutupların yer değiştirdiğine dair tarihsel örnekler mevcuttur.

Bugün için vadesi geçmiştir, çünkü sonuncusu 780.000 yıl önceydi.

Liverpool Üniversitesi’nde Dünya, Okyanus ve Ekoloji Bilimleri profesörü Richard Holme, bugün – veya ne zaman gerçekleşirse – bunun etkisinin insanlar için yıkıcı olabileceğini bildirdi.

MailOnline‘a verdiği röportajda “Bu ciddiye alınması gereken bir olay” dedi.

“Bir an için elektrik güç kaynağınızın birkaç ay kapandığını bir düşünün – günümüzde elektrik olmadan çalışacak çok az şey var” dedi.

Dünyanın manyetik alanı bizi güneş rüzgarlarından korur. (Shutterstock)

UCL (London’s Global University)’nin bilim adamlarına göre yer seviyesindeki radyasyon artacağı için bu durum, kansere bağlı ölümlerin ikiye katlanmasına yol açacaktır.

Mullard Uzay Bilimleri Laboratuvarı’ndan Dr. Colin Forsyth MailOnline’a verdiği demeçte “Radyasyon insanların neden olduğu ozon deliklerinden giren miktardan 3-5 kat daha fazla olabilir. Ayrıca, ozon delikleri daha büyük ve uzun ömürlü hale gelebilir,” dedi.

“Ama kutupların ne zaman döneceğini tahmin etmek zor” diye ekledi.

“Dünya’nın alanını yaklaşık 170 yıldır kaydediyoruz; bu süre sadece, bir yer değiştirmenin alması beklenen sürenin yaklaşık yüzde 1-15’i kadar” dedi.

 

Yeni bilim sınırlarını keşfetmeye devam etmek için web sitemizi ve Facebook’daki Epoch Times Türkiye sayfasını ziyaret edin!

Epoch Times, mevcut bilgilerimize meydan okuyan olaylar ve teoriler ile ilgili araştırmaları ve söylentileri araştırıyor. Biz, hayal gücümüzü canlandıracak ve yeni olanaklar yaratacak fikirleri araştırıyoruz. Facebook sayfamızdan, bazen tartışmalı da olabilen konular hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

 

Haberi yazan: John Smithies / Epoch Times

Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.