Uzmanlara Göre Ukrayna İşgali ABD’nin Dikkatini Çin’den Uzaklaştırıyor

NTD News

Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını işgal olarak nitelendirmekten kaçınıyor. Görünüşe göre, Çin medyasında, konu hakkında bir sansür kuralı bile var.

Salı günü, Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’da böyle bir olasılığı işaret eden bir gönderi ortaya çıktı, fakat kısa süre sonra silindi.

Devlet haber ağı Horizon News, çalışanlarına Weibo’da Rusya karşıtı veya Batı yanlısı olarak sınıflandırılabilecek Ukrayna ile ilgili herhangi bir içerik yayınlamamaları talimatını verdi. Gönderi ayrıca, tüm “yorumların dikkatlice seçilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini” belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, ülkenin coğrafi sınırlarının ötesinde bir etkiye sahip olabilir. New York’tan dış politika uzmanı Tang Jingyuan, Rusya’nın eylemlerinin küresel güç dengesini değiştirebileceğini ve bunun Çin Komünist Partisi’nin yararına olabilecek bir değişiklik olduğunu söylüyor.

New York’tan dış politika uzmanı Tang Jingyuan. NTD News

Burada, biraz da ABD, Rusya ve Çin arasındaki ilişkiyi ele alalım.

Çin ilişkileri analisti Tang Jingyuan, Rusya’nın saldırısının egemen bir ülkenin işgali olduğunu ve Kremlin’in eylemlerinin ABD ve Avrupa’yı odağını değiştirmeye zorlayacağını söyledi.

Tang Jinggyuan: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, aslında ABD ve NATO’yu stratejik odaklarını Avrupa’ya kaydırmaya zorluyor. Bu da, Çin Komünist Partisi üzerindeki baskıyı büyük ölçüde azaltmıştır, yani bu ABD’nin aleyhine bir durumdur.” yorumunda bulundu.

Tang, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, Batı Avrupa’ya da zarar verme olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Bu da, Pekin’e fayda sağlayacak bir durum.

Tang Jinggyuan;” Avrupa, Rusya’nın yaratığı durum ile, daha da fazla ilgilenecek. Avrupa, Çin komünist tehdidiyle başa çıkacak enerjiye sahip olmayacak. Hatta bazı konularda taviz vererek Çin Komünist Partisi ile uzlaşmak zorunda bile kalabilir” yorumunda bulundu.

Peki, ABD ile Rusya, askeri bir çatışmaya girerse sonuçlar ne olacak ?

Tang, “Rusya ile ABD arasında gerçekten bir silahlı çatışma olursa, 11 Eylül ile aynı etkilere sahip olacaktır. ABD’nin tüm stratejik ve dış politika odağının tamamen Avrupa ve Rusya’ya kaymasına neden olacak. Bu da Çin Komünist Partisine nefes alması için zaman verecek.”, dedi.

Ancak Tang, Rusya’nın böyle bir senaryo istemediğini belirtiyor.

Tang Jinggyuan, “Rusya için de durum aynı. Putin de, güçlü bir komünist rejimin yükselişini görmek istemiyor, Çin Komünist Partisi aşırı güçlenmesi onunda işine gelmiyor.”, dedi.

Tang, Rusya’nın umudunun, tüm Batı dünyasının Moskova’yı değil Pekin’i hedef alması olduğuna inanıyor.

Tang, Rusya’nın bir gözlemci pozisyonu alarak, ABD ve Çin düellosunu izlemeyi tercih edeceğini, vurguluyor.

Tang, “Putin’nin, Çin ile ABD arasındaki savaşı bir aslanla, bir kaplan arasındaki kavgaya benzettiğini ve Rusya’nın dövüşü izleyen maymun olduğunu, ifade ettiğini”, söylüyor. Yani Putin, aslında bu duruma, gerçekten de dahil olmak istemiyor.”

Tang, nihayetinde ABD ve Avrupa’nın Rusya’ya karşı stratejik konumu nedeniyle, Putin’in tutumunu değiştirdiğini söyledi. Bu iki Dev Blok, Moskova’yı büyük bir düşman ve tehdit olarak algılıyor.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.