Van’da YSK Mazbatayı İkinci Olan AK Partili Adaya Verdi

Van İl Seçim Kurulu Başkanı Murat Altundere, Abdullah Zeydan’ın başkanlığının düşürülmesi kararına muhalefet şerhi koydu. Altundere, kararı YSK’nin karar vermesi gerektiğini belirtti.

Van’da YSK mazbatayı ikinci olan AK Partili adaya verdi. DEM Partililer kararı protesto ediyor. Özgür Özel: “Bu pusu kurmaktır” Seçimi yüzde 55,5’le kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının seçim öncesi Adalet Bakanlığı’nın başvurusuyla geri alındığı ortaya çıktı, YSK, mazbatayı ikinci olan AK parti adayı Abdulahat Arvas’a verdi. İl Seçim Kurulu Başkanı karara şerh koydu. Karar, Van’ı karıştırdı. Zeydan: “Bu halkın iradesini ezerek o koltuğa oturmayı düşünenler, eğer bunu kabul edersem ben şerefsizim!” Tuncer Bakırhan: “Bu siyasi bir darbedir.” CHP lideri Özgür Özel: “İkinci olana mazbatayı verme rezaleti, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.”, İmamoğlu: “Seçimlerin siyasi maksatlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız.”

Gazete Duvar’ın haberine göre Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkının yerel seçimlerin ardından gasbedilmesine tepki sürerken, Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatayı AKP adayı Abdulahat Arvas’a verme kararındaki bir muhalefet şerhi dikkat çekti.
Van İl Seçim Kurulu Başkanı Murat Altundere, temyiz yollarının tüketilmemesi gerekçesi ile kararı kendilerinin değil Yüksek Seçim Kurulu’nun alması gerektiğini belirtti.
Şerh metninde Zeydan’ın adaylık sürecindeki mahkeme kararlarını hatırlatan Altundere, İl Seçim Kurulu’nun kararı ile “aynı fikirde olduğunu” belirtse de, “tartışılması gereken hususun mevcut mevzuat doğrultusunda usulün doğru işletilip işletilmediği” olduğu ifadelerini kullandı.
Van İl Seçim Kurulu Başkanı, “Yargıtay üzerinden temyiz yolu ortadan kaldırılmadan adayın seçilme yeterliğinin olup olmadığı hususunda heyetimizce değerlendirilemeyeceği düşünülmektedir” dedi.
Altundere, “Bu durumun ancak tam kanunsuzluk yolu ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından Değerlendirilmesi gerektiği düşünüldüğünden sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum” ifadelerini kullandı.
DEM Parti’den yapılan açıklamada “Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir.” dedi.
DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, düzenlediği basın toplantısında tüm siyasi partileri Van halkının iradesine sahip çıkmaya çağırdı.
“Böyle büyük bir irade karşısında dayanışmassak, demokrasiden bahseden hiç kimsenin inandırıcılığı kalmaz.” diyen Doğan, “Demokrasileri var eden temel kaidelerden biri milli iradeye saygı duymaktır. Bunu en çok ihlal eden, bunu diline en çok pelesenk eden iktidara çağrıda bulunuyoruz. Bu yanlıştan derhal geri dönün. Sakın Van halkının iradesine gasp etmeye heveslenmeyin.” dedi.
Adalet Bakanlığı’nın itirazı Cuma günü mesai saatine 5 dakika kala yaptığını belirten Doğan, “Burada amaç halkın iradesini gasp etmektir” ifadelerini kullandı.

DEM Parti hukuk işlerinden sorumlu Öztürk Türkdoğan, Abdullah Zeydan’ın seçme seçilme haklarını geri aldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:
“Abdullah Zeydan daha önce 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almıştı. 2019 yılının sonunda cezası tamamen sona ermiştir. Bir suçun infazı bitmişse 3 yıl bekleme süresi vardır. Bu süre sonunda mahkemeye başvurursunuz ve memnu haklarınızı alırsınız.
2023 yılının nisan ayında Diyarbakır 5. ağır ceza mahkemesine başvuru yapılıyor ve karar gerekçesinde cezanın infazının tamamlandığı belirtilirek yasaklanmış her türlü hakları geri veriliyor.
Bu karar taraflara tebliğ edililyor. Her iki taraf da bu kararı temyiz etmiyor. Karar daha sonra kesinleşiyor. Kesinleşmekle ilgili karar fişinde hem mahkemenin hem de savcılığın imzası var. Daha sonra Abdullah Zeydan adli sicil bakımından haklarını aldığından seçme seçilme haklarını kullanabileceği bir konuma geliyor.”
Öztürk Türkdoğan, “Bütün bunlar bir siyasi müdahale ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.” dedi.

https://x.com/DEMGenelMerkezi/status/1775146187244347891?s=20

https://x.com/AbdullahZeydan/status/1774568330684186758?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.