Van’daki Çığ Felaketinde Ölü Sayısı 33’e Yükseldi

Van’da gerçekleşen çığ felaketiyle 5 kişinin cansız bedenine ulaşırken ikinci çığ faciası ile ölü sayısı 33’e yükseldi.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde üzerine çığ düşen minibüste olduğu belirtilen 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken bölgeye ikinci bir çığ düştü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, arama ekiplerinin üzerine düşen çığda 33 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Soylu’nun açıklaması şu şekilde oldu;

“Maalesef ikinci hadise bizleri üzdü. Adli Tıp’a giden kaybımız 33 oldu. Arama kurtarma çalışmalarına son vermek zorunda kaldık çünkü tipi şiddetlendi. Yarın son bir değerlendirme yapılacak. Ülkemize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Buradaki yaralıların çoğu doku zedelenmesi. Gece eksi 24 dereceye kadar ulaşan bir soğuk var. Yol o noktaya kadar açık ama çığ dediğimiz biriken karlar. Aşağıda çalışma yapanlarda çok büyük bir yaralanma söz konusu değil. Araçları da kağıt parçası gibi kaldırıp atıyor. Araçların ezdiği vatandaşlarımız var.”

İçişleri Bakanı Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yatan hastaları ziyaret ederek Sağlık Bakanı Koca açıklamada bulundu;

“Hastanelerimizde şu anda 75 yaralımız var. Bu yaralılardan 47’si yatarak tedavi görüyor. 6 hastamız yoğun bakımda, genel durumları ağır değil. 1 hastamızın ameliyatı planlanıyor. İlk çığ felaketinde 5 vatandaşımız, ikincisinde de 33 vatandaşımız şehit oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. başımız sağolsun”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.