Vladimir Putin, Kremlin’de Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen BRICS+ oturumu için bulunduğu Rusya’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, Bakan Hakan Fidan, BRICS+ toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere gittiği Rusya’da Devlet Başkanı Putin tarafından Kremlin Sarayı’nda kabul edildi.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fidan, kabul sırasında Putin’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, “İki ülke arasındaki ilişkiler gerçekten fevkalade iyi gidiyor. Ticaret konusunda atılması gereken adımlar var” ifadelerini kullandı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Temmuz ayı başlarında Astana’da yapılacak zirvenin oturum aralarında Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi umduğunu söyledi.
“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geçmiş olsun dileklerimi iletmenizi rica ediyorum. Umarım yakın zamanda Temmuz ayı başında uluslararası bir etkinliğe katılmak üzere Astana’da olur bildiğim kadarıyla bütün güncel meseleler hakkında görüşme fırsatımız olacak.” dedi.
Astana, 3 ve 4 Temmuz’da Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) zirvesine ev sahipliği yapacak.

Putin ”Nizhny Novgorod’da olduğunuzu ve BRICS zirvesi öncesinde Rusya’ya gelen BRICS ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla görüştüğünüzü biliyorum. Türkiye’nin BRICS’e olan ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz. Tabii ki, bu ilgiyi ve bu derneğin ülkelerine daha yakın olma ve ortak sorunları ele alma çabasını destekleyeceğiz, özellikle de durumun, özellikle de üye ülkeler için daha kapsamlı ve yakın bir etkileşimi gerektirdiğine inanıyorum. Yaşadığımız bölgede hem güvenliğin sağlanması hem de ekonomik iş birliği açısından her alanda etkin hareket etmek ve uluslararası arenada eylemlerimizi düzenlemek için çalışıyoruz. Az önce saydığım her şey öyle ya da böyle üzerinde titizlikle çalıştığımız önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde ilerleme kaydedildiğini memnuniyetle görüyoruz. Bütün bunlar elbette Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dostumuzun liderliğinde ve doğrudan desteğiyle gerçekleşiyor.

Geçen yıl iyi bir büyüme gördük, ancak bu yılın başında ticaret düzeyinde bir düşüş yaşandı ve bunu öncelikle temel ihracat ve ithalat mallarımızın fiyatlarının ayarlanmasına bağlıyoruz. Umarım yakın zamanda bu durumu düzeltebiliriz ve her şey geçen seneki gibi olur. Geçen yıl ülkelerimiz arasında ticarette mutlak bir rekor görüldü.

Ukrayna krizi de dahil olmak üzere kriz durumlarının çözümüne katkıda bulunma konusundaki kararlılıklarından dolayı Türk dostlarımıza minnettarız. Ayrıca, müzakere sürecini desteklediğiniz ve Ukrayna ile krizin çözümüne yönelik müzakereler için İstanbul’u sağladığınız için eski sıfatınızla size teşekkür etmek istiyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl anlaşmasının imzalanmasında da önemli rol oynadı. Maalesef yenilenmemesi bizim suçumuz değil. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’deki duruma ilişkin girişimini de biliyorum. Desteklediğimizi biliyorsun. Ancak ne yazık ki Ukrayna tarafı da bu öneriyi son anda reddetti.

Ancak yine de Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yolda yaptığı tüm girişimleri dikkatle ve büyük bir saygıyla değerlendiriyoruz ve sizlerle iletişim halinde olmaya devam edeceğiz.

Türkiye ve Rusya, Suriye krizinin çözümünde önemli rol oynadılar ve terörle mücadele için Astana formatını sürdürmenin, bu en önemli alanda durumu normale döndürmek için elimizden geleni yapmanın doğru olacağını düşünüyorum. .

Genel olarak durum olumlu yönde ilerliyor. Lütfen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selamlarımı iletin. Umarım yakında Temmuz ayında, sanırım 3-4 Temmuz’da uluslararası bir etkinlik kapsamında Astana’ya gelecek, bildiğim kadarıyla oturup tüm güncel konuları tartışma fırsatı bulacağız.” dedi.(Kaynak: President of Russia@Kremlin)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.