Volker Türk, Göçmenler Zorla Geri Gönderilemez

Kaynak: Volker Türk – Twitter hesabı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk: Göçmenler Suriye ve Afganistan’a zorla geri gönderilemez

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Suriye ve Afganistan’da insan haklarına ilgili durumun tehlikeli olduğunu belirterek, göçmenlerin çeşitli gerekçelerle zorla gönderilemeyeceğini söyledi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk, Viyana’da düzenlenen Dünya İnsan Hakları Konferansı’nın 30. yılı dolayısıyla burada yapılacak bazı etkinliklere katılacağını belirtti.

İltica başvurularının AB dışında yapılmasına ilişkin önerileri de yerinde bulmadığını dile getiren Türk, bunun sığınmacı ya da mülteciler için doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etti. Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, 29 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, toplum için tehlike arz eden ve suça bulaşmış Afgan ve Suriyelilerin ülkelerine gönderilmesinden yana olduğunu belirtmiş, iltica başvurularının da Avrupa dışından yapılması önerisinde bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), uluslararası hukuk çerçevesinde garantilenen ve 1948 İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde beyan edilen insan haklarının desteklenmesi ve korunması için çalışan bir Birleşmiş Milletler kuruluşudur. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin görev süresinin dolmasının ardından Yüksek Komiserliğe Avusturyalı diplomat Volker Türk (8/ Eylül/ 2022) atandı.

Kaynak:UN Vienna – Twitter hesabı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.