Wuhan’da Corona Virüsü Hakkında Haber Yapan Gazeteciler Tutuklanıyor

Wuhan, Çin, 16 Haziran 2020 (Getty Images)

Kovid-19 hakkında haber yapmak için Wuhan’a giden Çinli gazeteci Zhang Zhan tutuklandı. Zhang, salgının etkilerini araştırdığı için Çinli yetkililer tarafından susturulan dördüncü bağımsız gazeteci oldu.

Zhang’ın tutuklanma haberi 20 Haziran’da insan hakları savunucuları hakkında yazılar yayınlayan Çinli bir web sitesi tarafından duyuruldu. Gazetecinin “kavga çıkarma ve sorun yaratma” suçlamasıyla tutuklandığı bildirildi.

Wuhan’a Şubat ayı başlarında giden gazeteci, WeChat, Twitter ve YouTube hesaplarından haberler yayınlıyordu. Zhang, yayınladığı videolarda Wuhan yetkililerini eleştiriyordu.

İnsan hakları grupları, Çin’de gazetecilerin tutuklanmasını kınadılar.

Gazeteciler Koruma Komitesi Asya Programı Koordinatörü Steven Butler, yazılı açıklamada “Çin, COVID-19 pandemisini kotrol altına almaktan gurur duyuyor, ancak Zhang Zhan gibi bağımsız gazetecilerin özgürce haber yapmasından ölesiye korkuyor” dedi.

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ise yaptığı açıklamada Chen Qiushi ve Fang Bin adlı iki bağımsız gazeteciden Şubat ayı başında tutuklanmalarının ardından haber alınamadığını belirtti.

Başka bir gazeteci Li Zehua ise, iki aya yakın bir süre kaybolduktan sonra Nisan sonunda yayınladığı YouTube videosu ile tekrar ortaya çıktı. Videoda Li zorunlu karantinaya alındığını ifade etti.

Emel Akan / Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.