Xi Jinping çevresindeki kişilik kültü zirveye ulaştı

Xi Jinping, NTD China Focus

Xi’nin Çin Komünist Partisi (ÇKP) içindeki kişilik kültü, seviye atlayarak zirveye ulaştı. Parti lideri Xi Jinping, geçen haftaki parti konferansında “yol gösteren” ve “halkın lideri” olarak selamlandı.

Bu tür söylemler, en son Çin’i felakete sürükleyen ve ülkeyi on yıllar boyunca, acımasız kültür devrimi ile yöneten, Çin’in ilk Komünist lideri Mao Zedong için kullanılan ifadelerdir.

Geçmişte milyonlarca Çinli, Mao’nun hırslı “ileriye doğru büyük atılımı” yüzünden açlıktan ölmüştü.

Altıncı Genel Kurul olarak adlandırılan ve dört günlük kapalı bir oturumdan sonra ÇKP, geçen Cuma günü, sözde “tarihi bir kararı” kabul etti. Burada, Xi’nin başarıları vurgulanıyor ve Komünist Partideki merkezi rolüne dikkat çekiliyor. Fakat, partinin karanlık geçmişinden söz edilmiyor.

Xi’nin gelecek yıl parti lideri olarak üçüncü dönemine geçmesi bekleniyor. Daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı. Bazı uzmanlar, Xi’nin, partisinin kurucusu Mao Zedong gibi yaşamının sonuna kadar iktidarda kalmak istediğine inanıyor.

Bununla birlikte, Çin’deki sosyal sorunlar ve büyük servet uçurumu, Komünist Parti’nin meşruiyetini tehdit ediyor.

Kısa bir süre önce ve parti elitleri Pekin’de toplandığı sırada, Çin’in güneybatısındaki Chongqing metropolünde tekrarlanan büyük taksi şoförü grevleri oldu.  Binlerce taksi sokaklarda durdu ve kornalarını çaldı.

Sosyal medyada yayınlanan videolar da, 11 Kasım Perşembe günü Chongqing’de büyük çapta, bir taksi akışını gösteriyor.

Taksi şoförleri, Taksi şirketinin aşırı ücretler talebi karşında grevde.

Taksi şoförleri grevde, Çin, NTD China Focus


Sürücüler, taksi şirketinin brüt gelirlerinin yüzde 70’inden fazlasını alıkoymasından şikayet etti. Ayrıca masrafları ceplerinden ödemek zorunda kalacaklardı ve onlara neredeyse hiçbir şey kalmayacaktı.


Çin Chongqing şehrinden, taksi şoförü Yang:” Brüt kazancımızın fotoğraflarını sosyal medya platformu WeChat’te yayınlıyoruz. Bunlar gerçekler, çalışma koşullarının kötü olduğuna dair kanıtlarımız var, bu yüzden taksi şirketini ücretlerini düşürmeye çağırıyoruz”, yorumunda bulundu.

Sürücü Yang, NTD’ye bunun, bu ayki ikinci grev olduğunu söyledi. İlki Kasım ayının başlarında gerçekleşmiş.

Bazı kaynaklara göre, Chongqing şehir hükümeti, ilk grevden sonra, özellikle 8-11 Kasım tarihlerinde Pekin’de üst düzey Komünist Parti yetkililerinin toplantısı sırasında daha fazla grev olabileceğinden korkuyordu.

Bu nedenle yetkili makam, taksi şirketine Kasım ayının ilk yarısında sürücü ücretlerinden feragat etmesi talimatını verdi. Fakat şirket bu talimatı görmezden geldi. Bu da ikinci greve yol açtı.


İnternette sayıca fazla video dolaşırken, Çin devlet medyası sessiz kalmayı tercih etti.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.