Xi Jinping ;“Çin-Rusya ilişkilerini sürdürmek ve geliştirmek stratejik tercihtir” dedi.

Fotoğraf : Depositoshop

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesini ziyaret eden Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile Pekin’deki görüşmesinde “Çin-Rusya ilişkilerini sürdürmek ve geliştirmek stratejik tercihtir” dedi.

Pekin’de düzenlenen toplantıda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya ile yakın ilişkileri sürdürmenin “stratejik bir seçim” olduğunu açıklayarak daha derin işbirliğine duyulan ihtiyacı vurguladı. Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerine rağmen ittifakları nedeniyle eleştirilen ülkeler, ekonomik, ticari ve enerji işbirliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Rusya Başbakanı Mihail , ikili ilişkilerin “tüm zamanların en yüksek seviyesine” ulaştığını kaydetti.

Pekin, Devlet medyasında yer alan haberlere göre, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Çarşamba günü Rusya ile yakın bağları sürdürmenin ” stratejik bir seçim ” olduğunu söyledi ve Başbakan Mihail Mişustin ile Pekin’de yaptığı görüşmede ikili işbirliğinin daha derinleştirilmesi çağrısında bulundu.

Rusya’nın 2022 başlarında komşusu Ukrayna’yı askeri işgaline rağmen devam eden iki ülke arasındaki güçlü ilişki, son yıllarda Batılı liderlerin sert eleştirileriyle karşı karşıya kaldı.

Çin devlet yayın kuruluşu CCTV’nin haberine göre Xi, Çarşamba günü Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda Mişustin’e ” Çin-Rusya ilişkilerini sürdürmek ve geliştirmek , her iki tarafın da iki halkın temel çıkarlarına dayalı olarak yaptığı stratejik bir seçimdir.” dedi.

CCTV, Xi, ülkelerin “üst düzey siyasi bağların olumlu etkilerini sürekli olarak artırması” ve “ekonomi, ticaret, enerji, bağlantı ve diğer alanlarda iş birliğini derinleştirmesi” gerektiğini de sözlerine ekledi. Mişustin Salı günü yaptığı açıklamada , her iki tarafın da yayınladığı bilgilere göre, mevkidaşı Başbakan Li Qiang ile yaptığı görüşme sırasında Moskova ile Pekin arasındaki bağların “tüm zamanların en yüksek seviyesine” ulaştığını söyledi .(EN)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.