Xi Jinping ve Viktor Orban Pekin’de Biraraya Geldi

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

Xi, Macaristan başbakanıyla bir araya gelerek ilişkiler ve Ukrayna krizi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Xi, Macaristan başbakanıyla bir araya gelerek ilişkiler ve Ukrayna krizi hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, diğer AB liderleri tarafından sert bir şekilde eleştirilen Ukrayna’daki savaş hakkında bir dizi sürpriz görüşmenin sonuncusu için Pazartesi sabahı (8 Temmuz) Pekin’e geldi.
Macaristan lideri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya yaptığı benzer bir ziyaretin diplomatik fırtınaya yol açmasından sadece birkaç gün sonra Çin’e inişi sonrasında “Barış misyonu X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bulundu.
Orban , X’te Çin’in “Rusya-UkraynaSavaşı’nda barış koşullarını yaratmada kilit bir güç” olduğunu söyledi . “Bu yüzden Pekin’de Başkan Xi ile görüşmeye geldim.” ifadesini kullandı.
Çin devlet medyasına göre Xi, “Ancak tüm büyük ülkeler olumsuz enerji yerine olumlu enerji enjekte ederse, bu çatışmada mümkün olan en kısa sürede ateşkes ortaya çıkabilir” dedi ve Çin’in “kendi yolunda barış görüşmelerini aktif olarak teşvik ettiğini ve krizin barışçıl bir şekilde çözülmesine yönelik tüm çabaları teşvik edip desteklediğini” sözlerine ekledi.

ABD ise Pekin’i, Moskova’ya insansız hava aracı teknolojisi ve barut malzemeleri gibi malzemelerin satışını sürdürerek Kremlin’in Ukrayna’daki savaş hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmakla suçluyor .
Macaristan Başbakanı , Moskova’dan Budapeşte’ye dönüş uçuşu sırasında İsviçre medyasına verdiği röportajda, sürpriz yurtdışı ziyaretlerinin artacağının sinyalini vermişti .
Söz konusu görüşme AB içinde diplomatik bir fırtınaya yol açmış, çok sayıda liderden sert eleştiriler almış ve AB diplomatik servisinden Orban’ın Rusya’da yaptığı açıklamada edindiği izlenimin aksine AB’yi temsil etmediği yönünde resmi bir açıklama gelmişti .

Macaristan hükümeti daha önce Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile Alman mevkidaşı Annalena Baerbock arasında pazartesi günü yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmişti .
Macaristan’daki en büyük yabancı yatırımcı Çin’dir ve Çin Lideri Xi Jinping bu yılın başlarında Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
Çinli diplomat heyeti Rusya, Polonya, Ukrayna, Almanya ve Fransa’yı ziyaret etmiş, Brüksel’de AB yetkilileriyle görüşmüş, ardından Türkiye ve bazı Orta Doğu ülkelerini ziyaret etmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.