Xi’nin Yönetim Organlarını ‘Temizlemesi’: Çin, Gün Geçtikçe Daha İrrasyonel Bir Hale Mi Geliyor?

Pekin’deki Halkın Büyük Salonu’nda medyayla beraber fotoğraf çekimi. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbürosunun yeni Daimi Komitesi üyeleri:Xi Jinping, Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Can Qi ve Li Xi 23 Ekim 2022’de. Fotoğraf: Kevin Frayer/Getty Images

Xi Jinping, ÇKP parti kongresinde çok şey elde etti: Politbüro’daki en önemli yedi mevki, yani yedili çember ve ÇKP, önemli diğer 24 yetki pozisyonu, onun adamları tarafından işgal edildi.

Eski Devlet Başkanı Hu Jintao’nun, Xi’nin Çin’deki Komünist Parti’nin genel sekreteri olarak üçüncü dönemine ilişkin oylama öncesinde Pekin’deki Büyük Halk Salonu’ndan erken çıkarılması dünyada gündem olmuştu.

Fakat, Çin uzmanları Komünist Parti (KP) parti kongresinde, bir başka büyük sürpriz daha yaşadı: Bu da, Çin’deki en önemli KP mevkisinin yeni ekibinin dağılımı olmuştu.

Mantıktan yoksun ve gizli çatışmalar

Çince yayınlanan Epoch Times gazetesinin Çin yorumcusu Wang He, Politbüro Daimi Komitesi’nin yeni oluşumunun, Komünist Partideki irrasyonel tutumunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Oyunun kuralları çiğnendi ve siyasi harita yeniden yazıldı. Çin uzmanı şimdi KP grupları arasında gizli çatışmalar bekliyor.

Eski parti liderliğinin kadrosundan sadece iki yetkili parti kongresinden “hayatta kalabildi”: Bunlar, Baş ideolog ve KP fikir üreticisi Wang Huning (Jiang Zemin ve Hu Jintao döneminden beri görevdeydi) ve Disiplin Komisyonunun önceki başkanı Zhao Leji. Zhao Leji, Xi’nin parti içi tasfiyelerinde önemli rol oynadı.

Wang He, her ikisinin de Xi’nin sözleri doğrultusundan hareket ettiklerini ve onun ağzından çıkan her şeyi uyguladıklarını söyledi, fakat “Büyük Lider” onlara hala karşı temkinli.

Çin’de görev tahsisi

Görev tahsisi, resmi olarak ilan edilen iki pozisyon dışında halen devam etmekte ve spekülatiftir. Eski parti liderliğinden devralınan iki yetkilinin, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi (Zhao Leji) ve Çin Halk Siyasi Danışma Komitesi ve Ulusal Komitesinde (Wang Huning), bu görevlerde yeni Başkanları olmaları bekleniyor.

Şimdiye kadar, dört yeni komite üyesinden sadece ikisinin, Li Xi ve Cai Qi’nin pozisyonları resmi olarak açıklandı.

Li, Disiplin Komitesinin başkanı ve Cai, Merkez Komite Sekreterliği’nin ilk sekreteri olacak. Yüksek parti organındaki diğer iki “yeni gelen” ise Li Qiang ve Ding Xuexiang. Burada, Li Qiang’ın Başbakan olarak ve Ding Xuexiang başbakan yardımcısı olarak göreve getirilecekleri bekleniyor.

“Xi’nin Aile Ordusu”

ÇKP Merkez Komitesi Politbürosunun yedi üyeli Daimi Komitesine “yeni katılan” dört kişi, Xi Jinping’in Zhejiang’da görev yaptığı dönemden beri yol arkadaşlarıdır.

Xi, 2002 ve 2003’te Doğu Çin Sahil Eyaleti valisi ve 2002’den 2007’ye kadar ÇKP başkanıydı. Bu gurup KP içerisinde “Xi’nin aile ordusu” veya “Zhejiang birliği “olarak biliniyorlar.

Bunun dışında, Politbüro kadrolarında da çok sayıda değişlik meydana geldi. Yeni Politbüro’da 25 yerine sadece 24 yetkili var, çünkü biri Politbüro’dan atıldı: Hu Jintao’nun himayesindeki Hu Chunhua. Şimdi sadece Xi kanadından insanlar Politbüro’da.

Çeviri : Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Haber : Steffen Munter, Epoch Times, Almanca’dan çevrilmiştir.

Bu makale ilk olarak The Epoch Times’ın haftalık, sayı #68, 29 Ekim 2022’de

yayınlandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.