Yarın başlayacak Altın Koza Film Festivali’nde Sahneler Filistin İçin Ayrıldı

ADANAİlki 1969 yılında gerçekleştirilen Altın Koza Film Şenliği, Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde başlatıldı. Türk Film Arşivi’nin katkılarını da yanına alan Şenlik, düzenlendiği ilk yılda Adana halkı tarafından sahiplenildi ve Türkiye’nin önemli kültür sanat etkinlikleri arasındaki yerini aldı. 1973 yılına kadar Şenlik beş kez Adanalılar ve sanatçılarla kucaklaştı. Şenlik, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle on sekiz yıl sürecek bir suskunluğa gömüldü. Ancak Adana Belediyesi, Adanalılar ve sanat dünyasından gelen ‘Altın Koza yeniden canlansın’ talebini sonuçsuz bırakmayarak 1992 yılında Şenliği, Türk sanat dünyasına yeniden armağan etti.

Altın Koza, bu süreçte Adana kültür sanat yaşamındaki boşluğu doldurması gerektiğini düşünerek, sinema şenliğini bir kültür sanat festivaline dönüştürdü. Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali, 1992’de düzenlediği Ulusal Uzun Film Yarışması’nın yanı sıra, Türk Sineması’nın geleceğine de sahip çıktı. Festival, Öğrenci Filmleri Yarışması’nı da programına ekledi ve Türkiye’de ilk kez bu alanda yarışma düzenleyen ve Türk Sinemasının geleceğine yatırım yapan Festival oldu. Konu sıkıntısı çeken Türk Sineması’na destek olmak için Film Öyküsü yarışması da düzenledi. Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali ayrıca resim, tiyatro, müzik, fotoğraf ve düşünsel çalışmaları Adanalı sanatseverlerin beğenisine sundu.

1998’de Adana depremine duyarsız kalamayan Belediye, o yıl Altın Koza bütçesini depremzedeler için kullanarak festivali düzenlememe kararı aldı. 1999’da ise Marmara depremi nedeniyle ülkede ulusal yas ilan edilmesi sonucu Festival gerçekleştirilemedi. Festival bütçesi o yıl Marmara depreminden zarar gören depremzedelere aktarıldı. En son Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 7-13 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan ’17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’, İsrail’in Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara yardım gemisine saldırması ve ve Hatay’ın İskenderun ilçesindeki terör saldırısı nedeniyle 20 Eylül’e ertelenmişti.

FİLİSTİN’İN SESİ ALTIN KOZA’DA YANKILANACAK

17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Akdeniz’in barışa hasret ülkesi Filistin’i anlatan filmleri izleyiciyle buluşturuyor. Filistinli yönetmenler Nasri Hajjaj ve Liana Badr ile gazeteci yazar Bashar İbrahem de festival kapsamında Adana’da olacak. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu yıl Akdeniz’in barış ve özgürlüğe hasret ülkesi Filistin’i anlatan filmlerden bir seçki sunuyor. ‘Filistin: Barışa Hasret’ adlı bölüm, son yıllarda, Filistinli sinemacılar tarafından anlatılan dokunaklı insan öyküleri ve başka ülkelerden duyarlı yönetmenlerin Filistin’de çektiği belgesellerden oluşuyor.

ALTIN KOZA ÖĞRENCİLERİ SİNEMA İLE BULUŞTURUYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin gelenekselleşen bölümlerinden ‘Okullar Sinemada-Sinema Okullarda’, her yıl olduğu gibi öğrencileri sinemayla buluşturacak. Etkinlik kapsamında ilköğretim düzeyinde 54, lise düzeyinde ise 16 okulun öğrencileri Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleriyle sinema salonlarına götürülecek. Yaklaşık 50 bin öğrenciye ulaşmayı hedefleyen etkinlik kapsamında, öğrencilerin yaş gruplarına uygun bir seçki gösterime girecek. Festival kapsamında, Huzurevi’nde ve mahallelere kurulacak mobil sinemalarda film gösterimleri yapılacak. Görme ve işitme engelliler ise festival kapsamında yine sinemayla buluşacak. Diğer taraftan, festivalde Geleneksel Yaşam Boyu Onur Ödülleri oyuncu Müjde Ar ile sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’a verilecek. Koza’nın bu yıl onur konuğu olarak dünyaca ünlü Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’un olacağını, son bir yılı içinde çekilmiş Türk filmlerinin katılabildiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl 40 filmin sahnelenecek. Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda ise belgesel, deneysel, kurmaca ve canlandırma alanında ise 368 film yarışacak. Yarışmada ödül alan filmler 24 Eylül Cuma günü açıklanacak.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.