Yaşam Amacınızı Bulmanıza Yardımcı Olacak 4 Basit Adım

(PurposeFairy.Com’un izniyle)

Yaşam amacınızı bilseniz bile, ona ulaşmak çok zor gelebilir. Kendinizi sıkışıp kalırken buluyorsunuz, sürekli hayatın kenarındaymış gibi hissediyorsunuz. Hayatınızı değiştirmek istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz.


Sayısız kişisel gelişim kitabı ve programı, size daha çok deneyerek veya daha çok çalışarak sonunda başarıya ulaşacağınızı söyler. Ama ya işe yaramazsa?


Bu bana oldu. Elimden sayısız kişisel gelişim kitabı, video ve alıştırma geçti, bunu ilk elden biliyorum. İstediğim sonuçları alacağımı düşünmüyordum ve şüpheciydim. Ama sonunda her şey yoluna girdi. Birkaç yıl önce, mutlu bir hayat sürmek için her şeyi deniyordum ama hiçbir şey kaygı veya depresyon konusunda bana yardımcı olmadı ve stres seviyem tüm zamanların en yüksek noktasındaydı. Mutsuzdum ve hiçbir şeyin değişmeyeceğini hissediyordum.


Peki ilk önce ne yapmanız gerekiyor?


Yaşam Amacınızı Bulmanın Nedeni


Hayat bir yolculuktur ve nereye doğru gittiğinizi bilmek her zaman kolay değildir. Kendinizi kaybolmuş hissedebilir ve zamanınızı ne ile geçireceğinizi bilemeyebilirsiniz. Eğer onu bulabilirseniz, tatmin edici bir hayat yaşayabileceksiniz. Peki yaşam amacınızı nasıl bulursunuz?


Hepimizin bir yaşam amacı var. Her şey olabilir – olabileceğimiz en iyi insan olmak, dünyayı daha iyi bir yer yapmak veya başkalarına yardım etmek. Sizinle paylaşmak üzere olduğum dört adım, yaşam amaçlarının ne olduğunu ve bununla ne yapmaları gerektiğini anlamaya çalışan insanlar içindir.


Yaşam amacınızı bulmak önemlidir çünkü hayatta mutluluk, tatmin ve başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda önemlidir çünkü hayatta doğru kararlar almanıza yardımcı olabilir. Şu an yaptığınız şeyle yetinmek zorunda değilsiniz. Kitaplardan, podcast’lere, makalelere ve daha fazlasına, amacınızı bulma yolunda size rehberlik edecek pek çok şey var!
İşte bugün yaşam amacınızı bulmanızı sağlayacak 4 basit adım!

1 Bireysel Değerlerinizi Tanımlayın ve Onları Anlayın


Kendine zaman ayırmaya mı değer veriyorsunuz? Doğaya çıkmaya mı değer veriyorsunuz? Para biriktirebilmeye mi değer veriyorsunuz? Bireysel değerleriniz ve sınırlarınız nerede?


Örneğin, kendinize zaman ayırmaya değer veriyorsanız, esneklik gerektirmeyen bir işte daha az saat çalışabilirsiniz.

Kendinizi mutlu ve tatmin olmuş hissettiren şeyleri yapmak için daha fazla zaman harcamak isteyebilirsiniz. Doğaya çıkmaya değer veriyorsanız, belki spor salonunda vakit geçirmek yerine yürüyüş yaparak veya bisiklete binerek egzersiz yapabilirsiniz. Para biriktirmeye değer veriyorsanız, belki de yeni kıyafet veya ayakkabı almak yerine ikinci el mağazalardan alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu işin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur.


Değerleriniz, sizin için neyin önemli olduğuna dair inançlarınızdır. Örneğin, sağlıklı olmaya değer veriyorsanız, egzersiz yapmayı ve iyi beslenmeyi seçebilirsiniz. Çevreye yardım etmeye değer veriyorsanız, o zaman belki daha sık geri dönüşüm yaparsınız veya diğer insanlarınkine göre daha az yakan bir araba kullanırsınız. Bunlar, ebeveynlerinizden öğrendiğiniz değerler olabileceği gibi kişisel değerler olabilir veya “Hayat bir denemesürecidir ” veya “İnsanlar kendi kararlarını vermekte özgür olmalıdır” gibi daha felsefi de olabilir.

2 En Önemli Bulduğunuz Değerleri Listeleyin


En çok önem verdiğiniz tüm değerleri listeleyin. Bunlar, hayatınızdaki önemli, bir şekilde değişmesini istemediğiniz ve hayatınızı yönlendirmesini istediğiniz değerlerdir. Sağlıklı olmaya, egzersiz yapmaya ve iyi beslenmeye değer veriyorum. Zor koşullarla karşılaşanlara yargılamadan yardım etmeye değer veriyorum. Seçim özgürlüğüne değer veriyorum. Örneğin:


Aile
Arkadaşlar
İyi bir iş/iş yapmak
Yeni şeyler öğrenmek
şefkatli olmak
Doğa
Egzersiz yapmak
Sağlık
Varlık
Özgürlük

3 En Az Önem Verdiğiniz Değerleri Listeleyin


Bunlar hayatınızın önemli ölçüde değişmesini istemediğiniz, ancak hayatınızın yönlendirilmesini istediğiniz değerlerdir. Örneğin:


Şiddet
Materyalizm
Açgözlülük
Kontrol
Cehalet

4 Kişiliğinizi Anlayın


Kişiliğiniz, farklı durumlar karşısında nasıl hissettiğiniz ve davrandığınızdır. Bu sadece düşünceleriniz değil, aynı zamanda yapmaktan hoşlandığınız şeyler ve diğer insanlara karşı nasıl olduğunuzdur. Örneğin, sağlıklı olmaya değer veriyorsunuzdur, ancak her gün egzersiz yapmak sizin için zor olabilir çünkü yorgun olduğunuzda zihninizi buna odaklamakta zorlanıyor olabilirsiniz.


Dünyada birçok farklı kişilik tipi vardır. Her kişilik tipinin kendi güçlü yönleri, zayıf yönleri ve kişisel tercihleri ​​vardır.


Hepimiz, doğuştan gelen ve onu fark etmemizi bekleyen benzersiz, bir içsel çağrıya sahibiz. Bu çağrı bizim amacımızdır. Ve yaşam amacımızı bulup yaşamak bizim elimizde.


Yaşam amacınızı bulmanın gücü oldukça büyük. Bu, kendinizi, etrafınızdaki dünyayı ve diğerlerini nasıl gördüğünüzü değiştirebilir. Ayrıca, günlük yaşamınızı sürdürme şeklinizin yanı sıra zamanınızı ve paranızı nasıl harcadığınızı da değiştirecektir.


Yaşam amacımız, hayatın bize bahşettiği zamanla ne yaptığımızdır. Yaşam amacımız, biz ne olmayı seçersek seçelim odur. Kısaca, yaşam amacımız, yaşamımızı nasıl yaşamayı ve başkalarına ne şekilde katkıda bulunmayı seçtiğimiz yol tarafından belirlenir.


Birinin yaşam amacını bulması kolay bir iş değildir ancak tüm çabaya değer!

Yazan: Mickie Singbubpha
Çeviri: Manolya Serra


Bu makale ilk olarak aimfairy.com’da yayınlanmıştır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.