10 Yaşındaki Kızın Kronik Uykusuzluğunu Yok Eden Olay

Uzun bir süredir, 10 yaşındaki kızım Malva gece uykuya dalmakta zorlanıyor. Ne zaman başladığını hatırlamıyorum, ama ailem için büyük bir üzüntü kaynağı oldu.

Bütün çocuklarımız aynı saatte yatardı. En küçükler çabucak uyuyordu, ama Malva uyuyamıyordu. Çeşitli tedavi yöntemleri denedik ama hiçbir şey işe yaramıyordu.

“Anne, uyuyamıyorum. Asla uyuyamıyorum,” uyanık geçen saatlerden sonra sık sık böyle söylerdi. Tamamen çaresiz hissederek yatakta otururdu. Ve bu olaylar her gece tekrar etti.

Bu durum sürüp gittikçe, huzursuzluğu arttı. Ertesi sabah okula zamanında yetişmek için yeteri kadar erken kalkamayacağından endişe ediyordu. Sabahları düzenli bir şekilde hazırlanır ve bu düzen sayesinde sakin ve mutlu bir ruh halinde okula giderdi. Ancak uykusuzluk hastalığı bu düzeni bozdu.

Bulunan Çözümler Sınırlı Sonuçlar Getiriyor

Annesi olarak, Malva’nın iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olmak için sürekli çözüm yolları bulmaya çalışıyordum.

Malva küçük kardeşi ile meditasyon egzersizi yapıyor.

Dengeye duyulan ihtiyacın farkındaydım. Gündüz yapılan çok fazla fiziksel aktivitenin yanı sıra, uykuya yakın zamanda beyin aktivitesini uyaran her şeyin, sakinleşmesini ve uykuya dalmasını zorlaştırdığını biliyordum.

Bu yüzden belirli aktiviteleri kısıtlamayı seçtik; hatta Malva okuldan sonra arkadaşları ile oynama fırsatlarını bile feda etti. Daha erken bir saatte yatağa girmeyi denedik. Kocam ve ben de bir şeyin onu rahatsız edip etmediğini anlamak için onunla hafif sohbetler yaptık.

Ancak tüm bu çabalar çok sınırlı sonuçlar verdi. Uykusuz geceler devam etti ve ne yapacağımızı bilmiyorduk. Onun için ne kadar zor olduğunu düşünmemeye ya da akşamları yapmak istediğim şeylere fazla zaman ayıramadığım için endişelenmeye çalıştım.

Beklenmedik Bir Çözüm

Uzun yıllardan beri, kocam ve ben, Falun Dafa adında eski bir Çin meditasyon tekniğini uyguluyoruz ve çok yararını gördük. Bu uygulama, bir takım hafif egzersizlerle, doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerinin rehberliğinde kendini geliştirme felsefesini içerir. Günlük yaşamımızda bir çift olarak bu teknikten birçok açıdan faydalandık – daha mutlu bir ilişkimiz var ve birbirimize karşı daha saygılıyız.

Eva ve kızı Malva

Ebeveyn olarak, çocuklarımıza iyi ahlakı öğretebilmek bizim için çok önemli. Falun Dafa’yı uygulamak ve Zhuan Falun kitabında yer alan öğretileri takip etmek, örneğin, hem onlara hem de kendime karşı daha doğru sözlü olmamı sağladı. Hatalarım hakkında dürüstüm, anlaşmazlıkların soruna dönüşmesine ve büyümesine izin vermiyorum. Bunun yerine neyi yanlış yaptığımı bulmaya çalışıyorum. Tepkimin ardındaki nedenin, bencillik, korku ya da sadece tembellik olduğunu bulabiliyorum. Bunlar, Falun Dafa ilkelerine göre kendimi geliştirdiğim sürece, bırakabileceğim şeyler.

Çocuklarımıza bu felsefeye göre nasıl iyi bir insan olunacağını anlatıyoruz. Onlar da egzersizleri denediler ve bazen bir ya da iki tanesini yapmak istiyorlar. Ama bu çok sık olmuyor.

Bu yaz kocam ve ben, yerel Falun Dafa grubuyla bir parkta açık havada egzersiz yaparken, Malva geldi ve katıldı. Ayakta yapılan dört egzersiz ve bir oturma meditasyonu var. Hepsini yaptık, ancak süreyi kısalttık ve böylece o da sonuna kadar bitirebildi.

Eve vardıktan az sonra, yatma vakti geldi ve bu bir mucize gerçekleşti: Malva anında uykuya daldı. Bunun, egzersizleri yaptığı için olduğu açıktı. Ertesi gün ona bir gece önce uykuya dalmayı nasıl başardığını sordum.

“İyi gitti” dedi.

“Nasıl oldu?” Diye sordum.

“Ah, nedenini biliyorum,” dedi ve güldü; ayrıntısına girmedi.

Akşam Meditasyonu

O günden itibaren, yatmadan önce kısa bir akşam meditasyonu yapmaya karar verdik. Uzun süreli olmak zorunda değil – yaklaşık 10 dakika oturuyoruz. Meditasyonu, Falun Dafa’da yapıldığı şekilde, el hareketleriyle ve hafif, huzurlu müzikle yapıyoruz. Daha sonra Malva sakin hissediyor.

Bunları şu anda, beş aydır yapıyoruz ve bu süre zarfında çok nadiren uykuya dalma problemi yaşadı.

Ayrıca, düzenli olarak meditasyon yapmaya başladığından beri Malva sabahları daha iyi bir ruh hali ile uyanıyor. Daha önce, muhtemelen uykusuzluğundan dolayı sabahları huysuz ve tedirgin olurdu. Bu değişim elbette, özellikle de günün stresli olabilen bir zamanında, tüm aile için iyi oldu.

Malva’nın rahat ve huzurlu bir şekilde uykuya dalmasını sağlayan bir yol bulduğumuz için çok mutluyum. Yatmadan önce aklına, uyanık kalmasına neden olacak bir sürü fikir geliyordu ve sabah kalkamayacağı konusunda endişelenmekten uyuyamıyordu. Ancak artık meditasyon sırasında bu boş düşünceler ve endişeler ortadan kalkıyor.

Bir başka güzel gelişme de, son zamanlarda bir topluluğumuz oldu. Malva’nın 8 yaşındaki erkek kardeşi bizimle meditasyon yapmaya başladı.

Bu şekilde, tüm ailemiz Falun Dafa’dan yararlanıyor. Falun Dafa’ya sonsuz minnettarım.

Eva Sagerfors ve ailesi İsveç’te yaşıyor.

 

Editörün Notu:

Falun Dafa, sağlığı ve ahlaki karakteri iyileştirmenin ve manevi bilgeliğe ulaşmanın bir yolu olarak, doğruluk, merhamet ve hoşgörüyü öğreten, zihni ve bedeni geliştirme uygulamasıdır.

Uygulama hakkında daha fazla bilgi için www.falundafa.org adresini ziyaret edin.

Tüm kitaplar, egzersiz müziği, kaynaklar ve açıklamalar ücretsizdir.

 

Yeni bilim sınırlarını keşfetmeye devam etmek için websitemizi ve Facebook’daki Epoch Times Türkiye sayfasını ziyaret edin!

Epoch Times, mevcut bilgilerimize meydan okuyan olaylar ve teoriler ile ilgili araştırmaları ve söylentileri araştırıyor. Biz, hayal gücümüzü canlandıracak ve yeni olanaklar yaratacak fikirleri araştırıyoruz. Facebook sayfamızdan, bazen tartışmalı da olabilen konular hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Haberi yazan: NTD Inspired

Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.