Yatırımcılar ABD’yi En Güvenli Ülke Olarak Görüyor

Gelişmekte olan piyasalardaki sorunlar Amerika'yı daha çekici bir yatırım merkezi haline getiriyor.

New York borsası, New York, 3 Ekim 2018 (BRYAN R. SMITH/AFP/Getty Images)

WASHINGTON—Trump’ın vergi reformu ve deregülasyon politikaları sayesinde, küresel yatırımcılar ABD’yi güvenli bir liman olarak görmeye başladı.

McKinsey’nin Eylül 2018’de dünya çapında 1100’den fazla yönetici ile gerçekleştirdiği ankete göre, ABD şu an hızlı büyümek isteyen şirketler için en iyi yatırım ortamını sunuyor.

Özellikle gelişmekte olan piyasalardan ankete katılanlar, küresel ekonominin gidişatına olumlu bakmadıklarını söylüyor.

Ankette, özel sektör yöneticilerine, hangi ülkelerin önümüzdeki yıl büyüme için iyi imkan sunduğu sorusu soruldu.

Sonuçların yayınlandığı McKinsey raporuna göre, altı ay önce, katılımcılar kendi ülkelerine veya komşu ülkelere olumlu bakıyorlardı. Ancak son sonuçlar, iyi iş fırsatlarının gelişmekte olan ekonomilerden (Çin ve Brezilya gibi) ABD gibi gelişmiş ekonomilere kaydığını gösteriyor.

Çin, Japonya ve Hindistan’daki iş adamları Amerika’yı şu an en iyi pazar olarak tanımlıyor.

Dünya ekonomisini değerlendirirken, yöneticilerin yüzde 38’i geçtiğimiz altı aydan bu yana koşulların kötüleştiğini söylüyor. Ve 2016 sonundan bu yana ilk defa, katılımcıların büyük bir kısmı küresel ekonomik koşulların iyiden çok kötüye gittiğine inanıyor.

Anket ayrıca, katılımcıların uluslararası ticaret konusunda giderek daha ihtiyatlı davrandıklarını da ortaya koyuyor.

Genel olarak, gelişmekte olan piyasalardaki katılımcılar, gelişmiş ekonomilerdeki yöneticilerden çok daha kötümser.

Gelişmekte olan piyasaların yöneticileri ekonomiye daha olumsuz bakarken, önümüzdeki aylarda işgücünün azalacağını belirtiyor. Bunların dörtte biri ise önümüzdeki altı ay içinde şirket karlarının düşmesini bekliyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayınladığı en son sermaye akışı raporuna göre, yatırımcılar bu yılın başından itibaren gelişmekte olan piyasalardan paralarını çekip Amerika’ya kaydırıyor. Bu trendin devam etmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi reformu global piyasalardaki dinamiği değiştirmeye başladı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın raporuna göre vergi yasası ile 2 trilyon dolar civarındaki fonunun ABD’ye geri dönmesi bekleniyor.

2017 yılının başından beri yabancı yatırımcıların vergi indirimleri ve deregülasyon da dahil olmak üzere Trump’ın birçok politikasından faydalandığı belirtiliyor.

Emel Akan, Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.