Yedilinin Çemberi ve Çin’in Gizli ÇKP Kongresi

Tasarım: Epoch Times

Çin’deki çok gizli Çin Komünist Partisi (ÇKP) Kongresi yaklaşıyor. Gün geçtikçe güçlenen ve yükselen komünist bir nükleer güç olan Çin, yaşanacak Kongre sonrası karışacak mı? Yaşı nedeniyle, Xi Jinping’in aslında parti liderliğini bırakması gerekirdi fakat Xi, Mao gibi bir ömür boyu iktidarda kalmak istiyor.

ÇKP çetelerinin poker oyunu başlamak üzere.

Her beş yılda bir gerçekleşen Çin Komünist Partisi (ÇKP) Ulusal Kongresi 16 Ekim’de başlıyor.

Ardından partinin yaklaşık 200 üyeli Merkez Komitesi, Pekin’deki Jingxi Hotel’de (İngilizce: Beijing West) toplanacak. Bu yıl toplam 2.120 delege katılacak.

Takip eden beş ila yedi gün içerisinde, kapalı kapılar ardında olanlar gizli tutulacak. Ayrıca bu “otel” sıradan bir otel değil. Komünist Parti’ye ait olan bu bina, yalnızca üst düzey parti yetkililerinin erişebildiği ve diğerlerinin yanı sıra Parti Kongresi, Ulusal Halk Kongresi ve Parti Merkez Komitesinin genel oturumları için kullanılan, askeri korumalı özel bir komplekstir. Yüksek mevki sahibi parti üyeleri gerektiğinde burada “ev hapsinde” tutulabiliyor.

Kararların nasıl ortaya çıktığı da içeride olan her şey kadar gizlidir. Zaten Batılı anlamda bir seçim olmasını beklememek gerekir. Daha ziyade, parti içindeki farklı güce sahip taraflar ve gücün aile klanları arasındaki dağılımı belirleyici olacaktır. Bu süreçte, özel izni olmayan hiç kimse otelden ayrılamaz veya otele giremez.

Yedili Çember

Çin’de iktidar söz konusu olduğunda, parti liderliğinin en yakın çevresi önceliklidir. ÇKP Daimi Komitesinin yedi üyesi çok önemlidir ve bunların değişmesi oldukça kapsamlı sonuçlar doğurmaktadır.

Daimi Komite’den yaşları nedeniyle emekli olduktan sonra, “yaşlılar” olarak adlandırılan gruplar, hala kendi güç alanlarını korumakla meşguller ve Parti içinde belirli kişileri ve grupları destekliyorlar. Yani bu yaşlılar, ya Xi Jinping Grubunu veya eski lider Jiang Zemin’in (parti lideri 1989-2002, devlet başkanı 1993-2003) etrafındaki grubu destekliyor. Jiang, 1989 Tiananmen katliamının en büyük destekçisiydi ve bu tutumu sayesinde iktidara geldi. 1999 yılında Falun Gong uygulayıcılarına karşı başlatılan ve Çin’de bugüne kadar devam eden zulmün baş sorumlusu oydu.

Üçüncü bir grup, bu iki gruptan bağımsız bir kesimdir. Onlar ÇKP Politbüro Daimi Komitesinden, iki büyük grup arasındaki güç mücadelesinden uzak durmaya ve kendi işlerini ve etki alanlarını güvenceye almaya çalışan eski üst düzey parti liderleridir.

Xi Jinping “Yön veren büyük adam”

Xi Jinping, kendisini Mao’nun varisi olarak görüyor. 2012’den beri parti lideri, askeri komisyon başkanı ve 2013’ten beri Çin devlet başkanıdır. 2018’de devlet başkanının görev süresinin beş yılla, iki parlamento dönemi süresiyle sınırlandırılmasını kaldırdı. Böylece sürekli olarak “yeniden seçilmesinin” ve dolayısıyla ömür boyu yönetim hakkına sahip olmasının önünde resmi olarak hiçbir engel kalmadı. Parti liderliği için yazılı bir metin olmasa da, orada da benzer bir düzenleme var.

Yeniden seçilmek için maksimum yaş 67’dir; bu da Xi’yi seçilmekten men eder. Fakat bu yıl yaş sınırlandırması da kaldırılacak gibi görünüyor.

Seçim sonuçları, toplantı haftasının sonunda açıklanacak. ÇKP’nin yeni Merkez Komitesinin (yaklaşık 200 üye),  Merkez Komite Politbürosunun (25), Askeri Komisyonun (7), Merkez Komitesi Politbüro Daimi Komitesinin (7) kimlerden oluşacağı ve kimin partinin başına geçeği ve dolayısıyla kimin Devlet Başkanı olacağı – tüm bunlarla ilgili nihai karar, Ekim ayında bu özel  “otelde” verilecek.

Bu makale ilk olarak haftalık The Epoch Times’ın 65. sayısında 08 Ekim 2022’de yayınlandı.

Yazan: Steffen Munter, The Epoch Times

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.