Yemen Halkı Rejimin Devrilmesine Yönelik Kutlama Yapmaya Başladı

(Getty Images/AFP)

Suudi Arabistan’a gittiği ifade edilen Abdullah Salih için halk kutlama yapıyor.

33 yıldır Yemen’in başkanı olan Salih gitmeden önce yetkilerini, yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi’ye devretti. Sadece yetkilerini devretmesi bile halk içinde coşku ile kutlamalara neden oldu.

Cuma günü Ali Abdullah Salih’e yönelik yapılan roket saldırısında 4 koruması öldü ve kendisi de yaralandı. Saldırıda yaralanması sonucu Suudi Arabistan Kralı Abdullah Yemen’e özel bir sağlık ekbi göndererek, Salih’in Suddi Arabistan’a aldırıldığı ifade edilmişti.

Anayasa gereği Salih’in yetkilerini,  yokluğu durumunda vekaleten Devlet Başkan Yardımcısı  üstleniyor. Salih’in ayrılması durumunda, Devlet Başkan  Yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi’nin vekalet edeceği  açıklanmıştı. El Cezire televizyonuna göre Hadi, aynı zamanda  ordunun da başkomutanlığını üstleniyor.

Salih’in ülkeden ayrılması ile beraber, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, taraflar arası geçici ateşkes anlaşması  cumartesi günü sabah saatlerinden uygulanmaya başladı.

(Getty Images/AFP)

Kutlamalar büyük bir coşku ile yapılıyor. Sana  Üniversitesi meydanındaki kalabalık, “Bugün yeni bir Yemen  doğdu” ve “Bitti, rejim düştü” gibi sloganlar atıyorlar.

Orta doğu krizinde şimdiye kadar Tunus, Mısır’ın başkanları istifa etmişti.

Yoruma kapalı.