Yeni Bir Rapor Çin’in Devam Eden Acımasızlıklarına Daha Fazla Kanıt Sağlıyor

Kongre üyesi Chris Smith, 10 Mart 2020’de Washington DC’de düzenlenen forumda vicdan mahkumlarından zorla organ toplaması nedeniyle Çin hükümetini kınadı.

“Çin’de Organ Temini ve Yargısız İnfazlar” adlı politika forumu, 10 Mart 2020’de ABD Kongre Binası Ziyaretçi Merkezi’nde gerçekleştirildi ve merkezi Washington DC’de bulunan Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı tarafından sunuldu.

Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nın Çin Araştırma Görevlisi Matthew P. Robertson, forumda “Çin’de Organ Temini ve Yargısız İnfaz: Kanıtların Gözden Geçirilmesi” adlı son araştırma raporunu sundu.

Rapor, Çin’deki 300’den fazla hastaneden elde edilen verilerin, Çin hükümeti içinde yapılan konuşmaların ve bildirimlerin ve klinik tıbbi belgelerin bir derlemesidir. Bu, Çinli yetkililerin gözaltında tutulan Falun Gong uygulayıcıları ve Uygurların kan ve tıbbi testlerini incelemektedir.

Rapor, Falun Gong uygulayıcıları ve diğer vicdan mahkumlarının organlarının hukuk dışı bir şekilde kaynak olarak kullanılmasının, Çin’de çok sayıda organ yapılan organ naklinin en basit ve makul açıklaması olduğu sonucuna varıyor.

Kongre üyesi Chris Smith, 10 Mart 2020’de Washington DC’de düzenlenen forumda vicdan mahkumlarından zorla organ toplaması nedeniyle Çin hükümetini kınadı.

Foruma Kongre Üyesi Chris Smith, George Washington Üniversitesi hukuk profesörü Donald Clark ve diğerleri de katıldı. ABD’yi ve diğer hükümetleri, tıbbi kurumları ve insan hakları örgütlerini Çin’deki zorla organ toplama suçunu sona erdirmek için kapsamlı soruşturma ve eylemler başlatmaya çağırdılar.

Kongre üyesi Smith, Robertson’ın raporunun dikkatli bir araştırmaya dayandığını, bilgilendirici olduğunu ve Çin’deki zorla organ toplama konusunda bir dayanak noktası olduğunu söyledi.

ÇKP’nin korkunç Nazi tarzı davranışının Çin’de yaygın olduğunu söyledi. Muhalifler ve Falun Gong uygulayıcıları ve Uygurlar gibi Partinin sevmediği kişiler kurban oldular.

ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komitesi Başkan Vekili Nadine Maenza, komitenin 2007 yılından bu yana her yıl yıllık raporunda Çin’in organ toplamasından bahsettiğini söyledi. Robertson’ın raporunun ÇKP’nin inanç özgürlüğünü ihlal ettiğine dair yeni kanıtlar sunduğuna dikkat çekti.

Bayan Maenza, yıllarca Çin rejiminin Falun Gong uygulayıcılarının ve vicdan mahkumlarının organlarını topladığını bildiklerini söyledi. ABD hükümetini tüm iddiaları eksiksiz ve kapsamlı bir şekilde soruşturmaya çağırdı. 21. yüzyılda zorla organ toplama var olmamalıdır.

Haziran 2019’un başlarında, Çin’deki Uluslararası Organ Nakli İstismarını Sonlandırma Koalisyonu (ETAC) tarafından kurulan Çin Mahkemesi, “Zorla organ toplama, Çin genelinde yıllardır önemli ölçüde gerçekleştirilmiş ve Falun Gong uygulayıcıları bunun tek – ve muhtemelen ana – organ kaynağı olmuştur.”

Falun Gong uygulayıcıları Norveç’in Oslo kentinde zorla organ toplamayı canlandırırken

Organ Bağışı, İdam Mahkumlarının Organlarının Toplanması Kaldırıldıktan Sonra Birden Arttı mı?

Çin’de yıllık ticari organ toplamanın 60.000 ila 100.000 arasında değiştiği tahmin edilirken, dünya çapında sadece 100.000 organ naklinin yasal tıbbi yollarla gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir.

Robertson 2000 yılından sonra Çin’deki organ naklinin inanılmaz bir oranda artmaya başladığını buldu. Çin’in güneybatısındaki bir askeri tıp üniversitesindeki bir cerrahın ifadesiyle, “mantar gibi büyüyordu.”

2000 yılından 2004 yılına kadar sadece dört yıl içinde, Çin’de böbrek nakli yaklaşık beş kat arttı; karaciğer nakli yaklaşık yirmi kat arttı; kalp nakli on kattan fazla arttı; ve akciğer nakli sayısı yaklaşık yirmi beş kat arttı.

Robertson tarafından araştırılan 10 hastane her yıl 14.000’den fazla organ nakli gerçekleştirebiliyor. Ancak Çin’de 173 benzer tesis var.

Çin Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı Araştırma Görevlisi Matthew Robertson, 10 Mart 2020’de Washington DC’de düzenlenen forumda konuşurken

Çinli yetkililerin bu konudaki açıklamaları belirsiz. Çin Komünist Partisi (ÇKP) 2006 yılından önce organ bağışının sadece gönüllülerden olduğunda
ısrar ediyordu. Daha sonra, yasal olarak idam edilen ölüm cezasına çarptırılan suçlulara dönüştü.

Yargı reformu Çin’deki idam cezası mahkumlarının sayısını azaltmaya devam ederken, ÇKP yetkilileri 2015 yılında resmi olarak cezası mahkumlarının organlarını kullanmayı kaldırdığını ve organ nakli ana kaynağı olarak gönüllü vatandaş bağışlarının organlarını kullanacağını açıkladı.

ÇKP’nin resmi rakamları, 2015 yılında, idam cezası mahkumlarının organlarının yasaklandığı ilk yıl, Çin vatandaşlarından gelen organ bağış sayısının 2014 yılında 1.500’den 2.766’ya yükseldiğini gösteriyor. Bu sayı, 2016 yılında 4.080 vaka, 2017’de 5.146 vaka ve 2018’de 6.302 vakaya yükseldi.

Robertson ilgili verilerin istatistiksel analizini gerçekleştirdi ve ÇKP’nin resmi verilerinin matematiksel bir modele göre sahte yapay sayılar olduğu ve ikinci bir gizli organ kaynağı olması gerektiği sonucuna vardı.

Buna ek olarak, karaciğerler acil olarak Çin’de 24 ila 72 saat içinde veya bazı durumlarda sadece birkaç gün veya hafta içinde nakledilebiliyor. Bu, Çin’in kan grubuna göre sınıflandırılmış, hastaların ihtiyaçlarına göre elde edilebilen canlı bir karaciğer bankasına sahip olduğu anlamına geliyor.

Temsilci Smith, böylesine büyük çapta yapılan organ naklinin en üst düzeydeki ÇKP yetkililerinin politika desteğinden ayrı olamayacağını düşünüyordu.

Organ nakli için büyük altyapı ve tıbbi personelin Çin’in gönüllü bağış sistemini kullanmayı planlamasından çok önce kurulduğunu söyledi. Bu sistemin kötü ve kasıtlı olduğu anlaşılıyor. Bu ölüm sistemi Çin’in en yüksek desteğine sahip gibi görünüyor.

Falun Gong Uygulayıcıları Yaşayan Organ Bankaları

Robertson, dilekçe sahipleri ve dilenciler zorla organ toplama işlemine maruz kalsa da, en büyük ve en savunmasız grubun Falun Gong uygulayıcıları ve Uygurlar da dahil olmak üzere vicdan mahkumları olduğunu söyledi.

Falun Gong uygulayıcılarına zulmeden üst düzey ÇKP memurları Zheng Shusen ve Wang Lijun, organ nakli araştırmalarındaki başarılarından ötürü övünüyorlardı.

Kongre üyesi Smith, tanık ifadelerinin, çok sayıda organ naklinin ve kısa bekleme süresinin, Çin organlarının canlı insanlardan alındığını açıkça gösterdiğini söyledi. Bir eşleşme başarılı olana kadar nefeslerini tutarak bekleyip hayvancılık gibi muamele görüyorlar.

Manevi inançları olan mahkumların sağlıklı yaşam tarzları nedeniyle ideal organ bağışçısı olduğuna dikkat çekti. Çin Mahkemesi raporunda belirtilen bir gardiyan tanığı, bir Falun Gong uygulayıcısının “bağışçı” olarak seçilmekten kurtulmasının tek yolunun hastalık olduğunu belirtti. Yirmi beş sağlıklı uygulayıcının hepsi organları için öldürüldü.

Kaynak; tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.