Yeni Zelanda Başbakanı 40 Yıl Önceki Uçak Kazası İçin Özür Diledi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 1979’da Antartika’ya uçan Erebus Dağı’na çarparak düşen Yeni Zelanda Havayolları (Air NZ) uçağında yaşamını yitiren 257 kişinin yakınlarından özür diledi.

28 Aralık 1979’da kalkan 901 sefer sayılı McDonnell Douglas Dc-10-30 tipi yolcu uçağı içerisinde 237 yolcusu ile Erebus Dağı’na çarparak düşmüştü.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, uçakta yaşamını yitirenlerin yakınlarının da bulunduğu Auckland Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen törende konuştu.

Ardern, yapılan hataların şimdiye kadar kabul edilmemesinin sadece aileler için hayatı zorlaştırdığını vurgulayarak;

“40 yıl sonra, o dönemde mülkiyetinin tamamı devlete ait hava yolu şirketinin neden olduğu kazada sevdiklerinizi kaybettiğiniz için bugünkü hükümet adına özür dileme zamanı geldi. Bu özrü tüm kalbimle ve ulaşabildiği herkesten diliyorum. Yaşadığınız acıları hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama bildiğimiz şey özür dilerim demenin zamanı geldi. Özür diliyorum.” şeklinde konuştu.

Air NZ Yönetim Kurulu Başkanı Dame Therese Walsh da “40 yıl önce yolcuların ve mürettebatının güvenliğini sağlamadığı için hava yolu adına özür dilerim.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.