Yeni Zelanda’da 100 Yeni Deniz Canlısı Türü Keşfedildi

Fotoğraf:Ocean Cencus

Yeni Zelanda’nın Güney Adası kıyısındaki Bounty Trough’da 100 yeni deniz canlısı keşfedildi. Dünya çapında bugüne kadar yaklaşık 240.000 deniz türü keşfedildi ve isimlendirildi. Ocean Census’a göre her yıl ortalama 2.200 tür keşfediliyor.

21 bilim adamından oluşan bir ekip, yeni türlerden oluşan bir hazine bulma umuduyla Şubat ayında Yeni Zelanda’nın Güney Adası kıyısındaki Bounty Trough’un büyük ölçüde keşfedilmemiş sularında bir keşif gezisine çıktı.
Okyanus yaşamının küresel keşfine adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal Enstitü tarafından yürütülen keşif gezisinde düzinelerce yumuşakça, üç balık, bir karides ve bir yırtıcı yumuşakça türü olan bir kafadanbacaklı, bulunan yeni türler arasında yer aldı.
Keşif gezisinin lideri olan deniz biyoloğu Alex Rogers, keşif gezisinin 100 yeni türün keşfedilmesiyle sonuç verdiğini ve bu sayının muhtemelen daha da artacağını söyledi.
Dr. Rogers, “Çok fazla kafa kaşımasına” neden olan canlılardan birinin, çapı yaklaşık bir santimetre olan yıldız şekilli bir hayvan olduğunu, ancak araştırmacıların onu tanımlamayı başaramadığını söyledi. Bunun bir mercan olabileceğine inanıyorlar.
Birçok su kütlesinde bilim adamlarının öğrenmesi gereken hala çok şey olduğunu söyleyen Dr. Rogers, “Muhtemelen bir uzay görevine eşdeğerdir. Hala ilk günlerdeyiz, ancak Bounty Çukuru’nda bulduğumuz türlerin sayısı bize, yaşamın okyanusta nerede bulunduğunu anlama konusunda almamız gereken çok uzun bir yol olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.
Okyanuslarda iki milyondan fazla türün yaşadığı tahmin ediliyor ancak okyanus yaşamının yalnızca yüzde 10’u biliniyor. Dr. Rogers, deniz ekosistemlerinin milyarlarca kişiye yiyecek yaratmak, karbon depolamak ve iklimi düzenlemek gibi Dünya’daki yaşamı destekleyen işlevleri yerine getirmesi nedeniyle su yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmenin hayati önem taşıdığını söyledi.
Dr. Rogers, “Deniz yaşamının azaldığını bildiğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Bu devam eden düşüşü önlemek amacıyla insan faaliyetlerini yönetmeye çalışmak için deniz yaşamının dağılımını şu anda yaptığımızdan daha iyi anlamamız gerekiyor.” diye uyardı.
Ocean Census, geçen yıl bir Japon hayır kurumu olan Nippon Vakfı ve İngiltere merkezli okyanus araştırma vakfı Nekton tarafından kuruldu. Ocean Census çalışmalarına başladığında, on yıl içinde en az 100.000 yeni deniz türü bulma hedefini belirledi.
Grup, en az örneklenen su kütlelerinden bazılarını keşfetmeye odaklanıyor.

Şubat ayındaki keşif gezisinde araştırmacılar, ekipmanları için güvenli olup olmadığını kontrol etmek ve potansiyel olarak zarar görebilecek savunmasız hayvan topluluklarının bulunmadığından emin olmak için ilk olarak bölgeyi bir görüntüleme kamerasıyla harita yaptı. Bilim adamları yeni keşfedilen deniz canlısı türün bir mercan olabileceğine inanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.