YGS’de Savcılığın Beklenen Kararı Adayları Üzdü

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 1 milyon 700 bin öğrencinin beklediği kararı bugün açıkladı. Başsavcılık ‘’ YGS’deki Şifre’’ iddialarına ilişkin soruşturmayı tamamlayarak ‘’Takipsizlik’’ kararı aldı. Ayrıca savcılık ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma açılmasını da istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Şadan Sakınan, şifre iddiaları ile ilgili soruşturmayı tamamladı. Soruşturma sonucuna göre ‘’kovuşturmaya yer olmadığına’’ karar verdi. Başsavcılık soruşturmaya neden olan suçlarda takibi gerektirir herhangi bir suç unsuru bulunmadığı için kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini açıkladı. İlk 1000’e giren adayların bulundukları okul listelerinde olağandışı bir durumun gözlenmediği de ifade edildi. Sistemde bulunan 1 milyon 459 bin çeşit cevap anahtarı olduğunu ve bunların hiçbirinin master kitapçıkla aynı olmadığını ve şifre yöntemi ile doğru yapılabilecek sorularda başarılı olup da diğer sorularda başarısız olan hiçbir adaya rastlanmadığını, 18 soruda şifre olduğunu fakat kullanıldığına dair bulgu olmadığını da sözlerine ekledi.

Savcılığın kararına göre YGS sorularının hazırlanmasında herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığı söylenebilir.Savcılık klararında ÖSYM Başkanı Ali Demir ve diğer yetkililer hakkında ‘’görevi ihmal” nedeniyle soruşturma açılmasını istedi.

Savcılık kararını Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne giönderdi.Ankara 7.İdari Mahkeme’sinde dava sürüyor.

Davayı açan Aday avukatı ve bir çok kişi de kararın çok kısa sürede verildiğini; bu kadar kısa sürede bitirilmesini ve olayda ardarda yapılan hataların örtbas edilmesinin söz konusu olabileceğini ve ÖSYM’nin kusurlu olduğunu ifade ettiler.

Yoruma kapalı.