YÖK, Özel Yetenek Sınavının Kaldırılmasını Erteledi

YÖK, büyük tepki çeken özel yetenek sınavının kaldırılması kararını 1 yıl erteledi.

Yükseköğretim Kurulu, geçtiğimiz günlerde üniversitelerdeki özel yetenek sınavlarıyla alınan 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

Bildiri üzerine YÖK, öğrenci ve öğrenci velileri tarafından tepki toplamış, öğrenciler 2020 yılının hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları üzerine şikayette bulunmuştu.

YÖK, söz konusu kararın gözden geçirilmesi için görüş, öneri ve talepleri dikkate alarak uygulamanın 1 yıl ertelenmesine karar verdi.

YÖK’ün bilgilendirmesinde, “Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz.” değerlendirmesi yapıldı.

YÖK Genel Kurulu, aşağıdaki 14 program için karar almıştı;

“Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.