Youtube’dan Trump’a Sansür: Röportajını Sildi

Youtube, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklaması nedeniyle Trump’ın röportaj videosunu sildi.

Google’ın YouTube’u, eski Başkan Donald Trump’ın yeni kaydedilmiş bir röportajını sildi.

Bir Newsmax sözcüsü, The Epoch Times‘a e-posta göndererek, YouTube’un topluluk kurallarını ihlal ettiği için röportajın 17 Şubat’ta kaldırıldığını bildirdi.

Trump, Newsmax röportajında, birçok konuya değinmiş ve özelikle 2020 başkanlık seçimlerini kazandığını iddia etmişti. Trump, bu hafta Fox News ile yaptığı röportajda benzer iddialarını yineledi. Fakat, bu röportaj hala YouTube’da mevcuttur.

Bir Google sözcüsü Epoch Times’a e-posta yoluyla şunları iletti: “Hangi türden videoların YouTube’da kalabileceğini belirleyen açık topluluk kurallarımız bulunmaktadır ve [videoda] kim konuşursa konuşsun veya siyasi düşünceler ne olursa olsun, topluluk kurallarımızı tutarlı bir şekilde uygulamaktayız.”

Basın Sözcüsü, “Başkanlık Seçimi Bütünlüğü Politikamıza uygun olarak, bu videoyu [YouTube’daki] Newsmax kanalından kaldırdık,” diye ekledi.

Kaliforniya merkezli şirkete göre, belirledikleri kurallar spam, dolandırıcılık ve dolandırıcılığı teşvik eden uygulamaları önlemeyi amaçlamaktadır.

Google, “İnsanları Yanlış Yönlendiren” İçeriği Kaldırmak İstiyor

Google Yayın Politikasını açıklarken, “2020 ABD başkanlık seçimlerinin sonucunu değiştirdiğini iddia ederek, insanları yanıltan her türlü içeriği kaldıracağız.” diye savundu.

Newsmax daha sonra, Greg Kelly’nin Trump’la röportaj yaptığı bir video yayınladı. Silinen video, sonra kısmen kesilerek yeniden youtube koyuldu. Video daha sonra YouTube tarafından silinmedi.

YouTube, Önde Gelen Muhafazakarlara Karşı Eylemlerini Sertleştirdi

YouTube, geçen yılın sonuna doğru, ABD başkanlık seçimleri öncesinde önde gelen Muhafazakâr kesime karşı tutumunu sertleştirdi.

YouTube, 2020’nin sonlarında, seçim dolandırıcılığı iddiaları nedeniyle Trump seçim kampanyasının reklamlarını engelledi ve bir kongre duruşması sırasında avukatlarından birinin yaptığı açıklamayı kaldırdı.

Bir basın sözcüsü The Epoch Times‘a verdiği demeçte, YouTube’un Ocak ayında Trump’ın kanalından birçok videoyu sildiğini ve “şiddete teşvik etme kurallarını” ihlal ettiği gerekçesiyle kanala yasak getirdiğini söyledi.

YouTube daha sonra, bu güne kadar devam eden yasağı uzattı. Ayrıca Twitter ve Facebook da Trump’ı yasakladı.

Trump kendi sosyal medya platformunu kurdu ve Newsmax’e “birkaç kişiyle pazarlık yapıyoruz ve kendi web sitemizi oluşturma seçeneğimiz var,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Trump, Parler’in Beraberinde Getireceği Veri Trafiğini Kaldıramayacağına İnanıyor

Trump, Twitter’ın gelecek vadeden rakibi Parler’e geçmeyi düşündüğünü, ancak yeni platformun kendisiyle birlikte getirdiği veri trafiğini kaldıramayacağına inandığını söyledi.

Parler, geçen ay Amazon’un sunucularından atılmıştı, ancak kısa süre önce yeni bir bir host ile anlaşma imzaladıktan sonra yeniden ortaya çıktı. Parler’in yeni CEO’su geçtiğimiz günlerde Trump’ın herkes gibi sitede hoş karşılanacağını söyledi.

Mark Meckler, “Donald Trump buraya gelip konuşma özgürlüğüne katılmak isterse, platformumuz bunu memnuniyetle karşılayacaktır” dedi.

Haber: Epoch Times

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.