Yunanistan Sınırında Göçmenlere Karşı Önlem Artırıldı

Edirne’den Yunanistan’a geçmek isteyen göçmen grubuna plastik mermilerle olan saldırıda 5 kişi yaralandı. Yunanistan, gerçek mermilerle askeri tatbikat yapacağını açıkladı.

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen göçmenler için kapsamlı bir tatbikata başladı.

Meriç sınır bölgesinden Ege’nin en uç bölgesine kadar uzanacak tatbikatın amacının, Yunanistan’a akın edecek göçmenleri geri çevirmek olduğu belirtiliyor.

Başkent Atina ve Selanik’ten Meriç sınırına askeri konvoylar gönderildiği ve Ege Denizi’ndeki Yunan adaları çevresinde hava destekli savaş gemilerinin bulunacağı açıklandı.

Yunanistan’ın yapılan açıklamalarda, tatbikatlarda gerçek mermilerin kullanılacağı, hafif ve ağır silahlarla atış yapılacağı vurgulanarak, vatandaşlara belirilen bölgelerde dolaşmamaları gerektiği söylendi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Meriç kara sınırını geçmeye çalışan 10 bine yakın göçmenin geri ‘püskürt’üldüğünü açıkladı.

İpasala’da bir göçmen öldürüldü iddiası

TRT Haber ve BBC Dünya Servisi’nden gazeteci Mughira Al Sharif, Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeli göçmen Ahmed Ebu Emed’in İpsala yakınlarında yakınlarında askerler tarafından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

REuters haber ajansına konuşan iki Türk güvenlik kaynağı da Yunan güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu Suriyeli göçmenin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Yunanistan’ın hükümet sözcüsü Stelyos Petsas ise Twitter hesabından göçmenin öldürüldüğü yönündeki resim ve video paylaşımlarını ‘sahte haber’ ve ‘Türk propagandası’ olarak yorumladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.