Yunanistan, Türkiye’nin Kararından Dönmesini İstedi

Yunanistan, Türkiye’yi Kuzey Kıbrıs’taki Kapalı Maraş bölgesinin açılması kararından geri adım atmaya çağırdı. 

Yunan hükümet sözcüsü Stelyos Petsas, geri adım atılmadığı takdirde Kıbrıs Rum kesimiyle birlikte konuyu önümüzdeki hafta düzenlenecek AB liderler zirvesinde gündeme getirecekleri tehdidinde bulundu.

Petsas, Yunanistan’ın iki taraf arasında sorunların masaya yatırılması için kararlaştırılan istikşafi görüşmelerin başlatılmasını istediğini, ancak “Kıbrıs konusunda provokasyonlara izin vermeyeceğini” kaydetti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de dün yaptığı açıklamada Maraş’ın açılması kararına tepki göstererek Türkiye’yi Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasındaki gerginliği körüklemekle suçlamıştı.

Kuzey Kıbrıs’ın Gazimağusa kentinin doğu kesimindeki sahil bölgesi Kapalı Maraş’ın bazı bölümleri, 46 yıllık aradan sonra bugün yeniden ziyaretlere açılmıştı.

1974’te, Türkiye’nin Kıbrıs’ta düzenlediği harekattan beri kapalı bulunan ve “Hayalet Şehir” olarak anılan Kapalı Maraş bölgesinin belirli bazı bölgeleri bugün öğle saatlerinde halka açıldı. Bölge ilk etapta ışıklandırma altyapısı tamamlanana kadar 09.00-17.00 saatleri arasında yaya ziyaretine açık oluyor. Bölgeye yabancı ülke vatandaşlarının girişine de izin veriliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.