Zam Artmasıyla Tüketici Fiyatı Artacak

Merkez Bankası’nın yaptığı hesaba göre, elektriğe ve doğalgaza yapılan yaklaşık 15 civarındaki zamlar, tüketici fiyatlarının 1.2 puan yükselmesine yol açacak.

Merkez Bankası, yayımladığı son Enflasyon Raporu’nda “Elektrik ve Doğalgaz Fiyat Artışlarının Tüketici Fiyatlarına Dolaylı Etkileri” konulu teknik bir çalışmaya yer verdi. Elektrik ve doğalgaz zamlarının, enflasyonu hem doğrudan hem de dolaylı yollardan etkilediği belirtilen çalışmada, Türkiye’de elektriğin büyük bir bölümünün doğalgazdan üretilmesi nedeniyle doğalgaza yapılan zamların elektrik üretim fiyatlarını ayrıca etkilediğine dikkat çekildi.

 Yapılan teknik çalışmaya göre doğalgaza yüzde 10 oranında zam yapıldığında tüketici fiyatları endeksi doğrudan 0.18 puan, dolaylı yoldan da 0.12 puan olmak üzere toplam 0.30 puan yükseliyor. Aynı şekilde elektriğe yüzde 10 zam yapıldığında tüketici enflasyonu (TÜFE) doğrudan 0.30 puan, dolaylı yoldan da 0.20 puan olmak üzere toplamda 0.50 puan yükseliyor. Dolayısıyla her iki ürüne de yüzde 10’ar zam geldiğinde hayat pahalılığı ortalama 0.80 puan birden artıyor.

Temmuz başında, elektriğe yüzde 14.98, önceki günde doğalgaza yüzde 14.97 zam gelmişti.

Merkezin detaylı hesaplamaları, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların tüketici fiyatlarını toplamda 1.2 puan birden yükseltebileceğini açıklayarak, geçim kaynağının pahalılaşacağını ortaya koymuş oldu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.