Zelenski Putin İle Karşılıklı Görüşmek İçin Önemli Talepte Bulundu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı sona erdirmek üzere bir anlaşmaya varmak için onunla yüz yüze görüşmesi gerektiğini söyledi.

Rus medya kuruluşları tarafından yayınlanan açıklamalarda Zelenski’nin, Putin’in Rusya dışında bir yerde gelip kendisiyle görüşmesi gerektiğini ifade ettiği belirtildi.

Associated Press’in çevirdiği yorumuna göre Zelenski, “Rusya Federasyonu başkanıyla bir anlaşmaya varmalıyız ve bir anlaşmaya varmak için oradan kendi ayakları üzerinde çıkması ve benimle buluşması gerekiyor” dedi.

Bugüne kadar Ukraynalı ve Rus müzakereciler birkaç tur görüşme yapmış olsa da, çok az sonuç alındı.

Rusya, Ukrayna’nın kendi egemenliğine tehdit olarak gördüğü NATO askeri ittifakına katılmamasını talep etti. Zelenski Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tarafsızlık sorununun Rusya’nın güçlerini geri çekmesinin ardından yapılacak bir referandumda Ukraynalı seçmenler tarafından karara bağlanması gerektiğini söyledi.

Görüşme önerisine yanıt olarak Rus yetkililer, görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını, ancak dışarıdan her hangi Batılı bir arabulucunun  görüşmelerde bulunmaması gerektiğini vurguladılar.

Rus Devlet medyasına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Pazartesi günü bir video konferans sırasında yaptığı açıklamada, ““Diplomasiye bir şans vermeye hazırız. İstanbul’da devam eden müzakereleri bu yüzden kabul ettik.” dedi.

Lavrov, diplomasinin “Batılı meslektaşları tarafından paramparça edildiği” olayların “birçok örneğinin” bulunduğunu belirterek, “artık onlara daha fazla güvenilemeyeceğini” sözlerine ekledi.

Lavrov, “Batılı ortaklarımızdan herhangi bir mekik diplomasisi görmek istemem, çünkü onlar zaten ‘mekiklerini’ – Şubat 2014’te Ukrayna’da ve Şubat 2015’te Minsk’te yaptılar” diye sözlerini sürdürdü.

Zelenski Lavrıv’un açıklamalarından bir gece sonra, görüşmelerin İstanbul’da başlaması nedeniyle müzakerelerden”gecikmeden” barış sonucunun çıkmasını beklediğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından bu yer üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtildi.  Müzakere katılımcılarının Pazartesi günü İstanbul’da olmaları bekleniyor.

Çatışmanın 24 Şubat’ta başlamasından bu yana, Batılı ülkeler Rusya ekonomisine karşı üst düzey yetkilileri ve ödeme sistemlerini hedef alan cezalandırıcı yaptırımlar uygulamaya başladı. Sonuç olarak, Putin ve diğer yetkililer, bazı ülkelerin doğalgaz ve petrol için Rus para birimi olan ruble cinsinden ödeme yapmak zorunda kalacağını söyledi.

Almanya’nın enerji ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yedi büyük ekonomiler grubunun bu talebi reddettiğini söyledi. Enerji bakanı Robert Habeck gazetecilere verdiği demeçte, “Tüm G-7 bakanları, bunun mevcut sözleşmelerin tek taraflı ve açık bir ihlali olacağı konusunda tamamen hemfikir” dedi.

Aynı zamanda Batılı yetkililer defalarca Rusya’nın, başkent Kiev de dahil olmak üzere, Ukrayna genelindeki taarruzunun birkaç ilerlemeyle durdurulmuş göründüğünü söylediler. Taktik olarak, Rus kuvvetleri Ukrayna askeri varlıklarını ve şehirlerini topçu ve füze saldırılarıyla vurdu.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Yazan: Jack Phillips

Çeviri: G. Hakan Koçman

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.