1. Avrupa Oyunları’nın Başlamasına Sayılı Günler

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Merakla beklenen 1. Avrupa Oyunları’nda büyük heyecanın başlamasına sayılı günler kaldı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 12-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları’nda 49 ülkeden 6 bini aşkın sporcu kıyasıya bir mücadele verecek. Bu büyük organizasyonda Türkiye’yi 20 farklı branşta 110 erkek ve 80 kadın olmak üzere toplam 190 sporcu temsil edecek.

Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından 4 yılda bir düzenlenmesi planlanan bu dev organizasyonun ilki Bakü’de düzenleniyor. 1. Avrupa Oyunları, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde sporcular için de önemli bir prova niteliği taşıyacak. Sporcular, oyunlar süresince atletizm, okçuluk, voleybol, plaj voleybolu, bisiklet, atıcılık, yüzme, masa tenisi, tekvando, triatlon, boks ve güreş dallarında Rio 2016 kotalarına yönelik puan alma şansına sahip olacak.

KILIÇ: “SPORCULARIMIZ OYUNLARDA ÖNEMLİ DERECELERE İMZA ATACAKTIR”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2015 yılının en önemli spor organizasyonlarından olan 1. Avrupa Oyunları’na büyük önem verdiklerini söyledi. Oyunların kardeş ülke Azerbaycan’da düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, “Öncelikle Azerbaycan’daki tüm kardeşlerimize sevgi ve muhabbetlerimi göndermek istiyorum. Avrupa’nın önde gelen sporcuları Bakü’de kıyasıya bir mücadele içine girecek. Milli sporcularımızın Bakü’de önemli dereceler elde edeceğine yürekten inanıyorum. Onları madalya kürsüsünde görmek bizleri fazlasıyla gururlandıracaktır” dedi.

Oyunlar vesilesiyle sporcuların 2016 Rio sürecinde kendilerini test etme imkanına sahip olacağını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Bu büyük organizasyonda mücadele verecek bütün sporculara başarılar diliyorum. Organizasyon boyunca sporcular, kardeşlik ve fair-play ruhuna yakışır şekilde ellerinden gelenin en iyisini yapmak için ter dökecek. Bu büyük spor şöleninde mücadele verecek bütün sporculara başarılar diliyorum” diye konuştu.

OYUNLARA 1 MİLYONUN ÜZERİNDE SEYİRCİ BEKLENİYOR

Dünya spor kamuoyunun yoğun ilgi gösterdiği oyunları, 1 milyon seyirci ve 750 basın mensubunun takip etmesi bekleniyor. Avrupa’nın her ülkesinden gelecek olan 6 bin sporcu ise 13 bloktan oluşan Atlet Köyü’nde konaklayacak. Alanda basın mensupları için 4 blok ve 1464 odadan oluşan Medya Köyü de yer alıyor.

OYUNLARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK STADYUMU TÜRK FİRMASI YAPTI

Avrupa Oyunları’nda törenlerin ve atletizm müsabakalarının yapılacağı Bakü Ulusal Stadyumu, bir Türk firmasınca inşa edildi. Toplam saha alanı 496 bin, kapalı alanı 204 bin metrekare olan 68 bin seyirci kapasiteli stadyum, çağdaş mimari tekniklerle, elli hektar alana inşa edildi. Altı katlı ve 62 metre yüksekliğindeki bu özel tesis, modern araç ve gereçlerle donatıldı. Bu dev organizasyon boyunca 18 farklı tesis, sporculara ev sahipliği yapacak.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.