10. Vehbi Koç Ödülü Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne Verildi

Vehbi Koç Vakfı tarafından bu yıl kültür-sanat alanında verilen 10. Vehbi Koç Ödülü, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisinin kurucusu Öğretim üyesi Filiz Ali’ye verildi.

İnsanların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumları teşvik amacıyla her yıl sağlık, eğitim, kültür-sanat alanlarından birine verilen ödüle, bu yıl müzik alanında yaptığı çalışmalar ve eğitimci kimliğiyle sadece Türkiye’de değil, uluslararası müzik ve akademi çevrelerinde de haklı bir üne sahip olan Filiz Ali layık görüldü.

Ünlü şairimiz Sabahattin Ali’nin kızı olan Filiz Ali, Türkiye ve yurtdışından konservatuvar düzeyinde öğrencilere yönelik müzik ustalık sınıfları düzenlemek ve bu sayede yetenekli genç müzisyenlere Avrupa ve Türkiye’nin ünlü müzik ustalarıyla çalışma olanağını sağlamak amacıyla hayali olan ”Yaz Ustalık Sınıfları Projesi”ni Ayvalık’ta 1995’te hayata geçirdi.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nde (AIMA) keman, viyola, viyolonsel, flüt, klarnet ve arpın yanı sıra; gitar, piyano, san ve opera gibi farklı alanlarda Masterclasslar’a yer verilirken, bestecilik ve yazarlık atölyeleri de düzenleniyor.

Ayla Erduran, Suna Kan, İdil Biret, Peter Bruns, Tatjana Masurenko, Lukas David, İlhan Usmanbas, Maria Kliegel, Pınar Kür, Enis Batur gibi ünlü sanatçılar ustalık sınıfları ve atölyeleri yönetiyor. Kurulduğundan bu yana Türkiye ve dünyadan 400’ün üzerinde genç müzisyen AlMA ustalık sınıflarına katıldı. Bu genç müzisyenlerin büyük bölümüne yurt dışında eğitimlerine devam etme olanağı sağlandı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.