10 yaşındaki küçük kızın adalet için ağlaması sansürlendi

Hıçkırarak ağlayan 10 yaşındaki çocuk, babası Huang Guohui’nun cenaze fotoğrafı ile (Weibo.com)

Babasının gözaltında şüpheli bir şekilde ölümünden sonra adalet için yalvaran küçük kızın haberi Çin internet sitelerinde yankılandı. Haber, bu ayın başında bir Çin blog sitesinde gönderilen binlerce cevap ve iletiler sayesinde birkaç saat içerisinde hızla yayıldı.

Kendine “Çaresiz Yuan-Yuan” ismini takan 10 yaşındaki kız çocuğu, 14 Ağustos günü internet sitesinde babasının şüpheli ölüm yolculuğunu anlatan ve konunun aydınlanması için polise baskı yapılmasını talep eden mesajını yayınladı ve herkese iletilmesini istedi.

“12 Ağustos sabahı babam, Huang Guohui, yanlışlıkla Dantian Doğa Parkı’na girdi, yaşadığı bir tartışma sonucu polis karakoluna götürüldü. İki saat sonra sorgulama odasından cesedi çıktı. Tüm vücudunda darp izleri vardı” diye yazdı.

Diğer blogcuları da harekete geçiren bu mesaj, 200.000 okuyucu tarafından yayınlandı.

Ancak polisin şiddet uyguladığı iddialarını bastırmak için uygulanan sansür hareketi ile birkaç saat içerisinde “Çaresiz Yuan-Yuan” blogu ve mesajlarının hepsi silindi.

Resmi polis kayıtlarında Huang’un sorgulama odasında kendini asarak intihar ettiği belirtiliyor. Huang’ın ailesi ise bu açıklamayı reddederek polisin kusurları örtmeye çalıştığını ifade etti.

Huang’un ölüm haberini alır almaz Dantian’a olayı araştırmak için koşan erkek kardeşi ve babası cesedi incelediklerinde ayak, bacak, alın ve omuz bölgelerinde morluklar olduğunu belirtti. Polis ise morlukların ölümden sonra oluştuğunu iddia etti.

Huang’ın kardeşi ayrıca olay ile ilgili video kayıtlarının hemen gösterilmemesini şüpheyle karşıladığını belirtti. “Gizli kameradan alınan görüntüde kişinin yüzü görünmüyordu, sadece ayak kısmı vardı. Ben geldiğimde videoyu ve ağabeyimden geri kalanları görmek istediğimi söyledim. Fakat iki gün boyunca görmemi engellediler. İki gün boyunca kayıtta değişiklik yapma imkanı buldular. Kayıdın sahte olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ayrıca Huang Guohui‘a ait kişisel eşyaların, parasının ve bir altın kolyesinin alındığını kaydetti.

The Epoch Times, polis karakolu ile temasa geçtiğinde,  görev başındaki polis, amirinin bir toplantıda olduğunu ve gerçeklerin net olmadığını ifade etti. Zabıta müdürlüğü ile görüşülmesi gerektiğini iletti, ancak oradaki yetkili kişi de görüşme için uygun bir zaman olmadığını belirterek geri çevirdi.

Huang Guohui’nun kardeşi sesini internette duyurmak istedi ve hatta yeğeni Yuan-Yuan adına blog açtı. Ancak yetkililer eleştirileri bastırmak için Huang Guohui’nun kardeşini inatla takip etmekte. “Benim blog 21 Ağustos gününden beri kapalı. Bazı yetkililer beni tehdit etti. Yaptığımın yasadışı olduğunu ve beni tutuklayabileceklerini belirttiler” dedi.

“Şu anda otelde bilgisayar ve telefonu kullanamıyorum. Benim nerede olduğum biliniyor ve dışarı çıktığımda birileri beni takip ediyor” dedi.

Orijinal İngilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.