106 Yaşındaki Çin Tıbbı Doktorunun Yaşam Sırrı

 106 Yaşındaki Çin’in En Yaşlı Çin Tıbbı Doktorunun Gizli Tarifi:

Zihin Geliştirmek İçin Önce Erdemli Olmak Gerekir

(Epochtimes 25.08.201) 23 Ağustos günü Çin’in Chongqing şehrinde yaşayan geleneksel Çin tıbbı doktoru Bay Xiongliaosheng’in doğum günüydü. Onun kızı babası hakkında şöyle konuştu: “Bay Xiong’un hayat felsefesi; Vücudun sağlıklı olması için vücut hareket etmeli, zihnin sağlıklı kalması için kalp sakin olmalıdır.’, ‘Zihni geliştirmek için ise önce erdemli olunmalı. Ruh sakin ve huzurluysa, nasıl hastalanırsınız ki.”

Bay Xiongliaosheng ünlü bir doktor olan Bay Mazupei’nin öğrencisiydi. 1930 yılında doktor olduktan sonra, insanları tedavi etmeye başlamıştı. Daha sonra Chongqing şehrinde iki tane geleneksel Çin tıbbı hastanesi kurmuş, 70 yıldan fazla doktorluk yapmış ve Çin’de meşhur doktorlar arasına girmiştir. Geleneksel Çin tıbbı dünyasında, onun ünü üstün yetenekli doktorlar olan Bay Renyinqiu ve Bay Wuxianzhuo ile eş derecelidir. Uzun ömürlü üç arkadaş olarak adları geçer.

Büyük oğlu Bay Xiongnianqin şimdi 86 yaşında. Fakat 50 yaşında gibi görünüyor. Babasının  yaşam tarzına göre yaşıyor, “Mental durum denge içinde olmalı, İyimser olmalı, zorlukları ve dertleri unutmalı, herşeyi akışına bırakmalı, ısrarlı davranmamalı, yemekler hafif ve sade olmalı, et ve sebze dengeli yenmeli, sebze yemeği temel alınmalı, 3 öğün zamanında ve ölçülü yenmeli. Babam sağlıklı yaşam için sakinlikten bahseder. Kitap ve gazete okur, böylece beynin yaşlanıp gerilemesini önler. ” diye anlatıyor.

Kızı Bayan Xiongxiaoyang babasının öğrencisi olarak onun öğretilerini devraldı. “60 ve 70li yıllar arasında, her gün ülkenin değişik şehirlerinden gelen yüzlerce hastası olduğu için, hastalara bakmaktan bazen yemek bile yiyemiyordu, sıra en az 50 metre kadar uzardı. Babamın grip, nefes borusu hastalığı, sindirim hastalığı, böbrek hastalığı, jinekoloji, deri hastalığı, hipokondri, mide hastalığı, felç vb. alanlarında işe yarayan gizli tarifleri vardır.”

Bay Xiong geleneksel Çin tıbbı eserlerinde çok maharetli olduğu için, <Geleneksel Çin Tıbbı 700 Bitkisel İlaçları Kullanma Klavuzu>, <Tifo Tıbbi Kayıtlara Yeni Açıklamalar>, <Çeşitli Hastalıklara Yeni Açıklamalar>, <Bayılma ve Ürkme Hastalıkları> gibi 500 bin kelimelik tıp konusunda kitaplar yazmıştır. Onun “Karacığer ve Dalak Rahatlatma” için gizli tarifi şimdi yurt dışında ünlenmiştir. Bay Xiong hayatı boyunca araştırdığı 10 tane gizli tarifi, insanları tedavi etmek için bağış yapıp Çin tıbbı dünyasına katkıda bulunmuştu. Emekliliğinden sonra yakınında oturan insanları sık sık ücretsiz olarak tedavi ediyor; fakir hasta gördüğünde ise üstüne bir de para veriyor.

http://epochtimes.com/gb/10/8/25/n3005303p.htm

Geleneksel Çin Tıbbı ile ilgili bütün yazılarımız;

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.