11. Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunları Görkemli Bir Törenle Açıldı

Bu sene 11.’si düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları 49 ülkeden toplam 4.000 genç sporcunun katılımıyla Trabzon’da Avni Aker Stadı’nda dün gece düzenlenen görkemli  açılış ile başladı.  Ülkelerin stada girişi ile başlayan törende, Yunanistan olimpiyatları düzenleyen ilk ülke olarak stada birinci girerken, ev sahibi Türkiye stada son giren ülke oldu. Türkiye Milli Marşı ile Türk Bayrağı ve ardından da Olimpiyat Marşı ile Olimpiyat Bayrağı’nın göndere çekilmesinden sonra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç söz aldı.

Bakan Kılıç sözlerinde, Türkiye olarak oyunların mükemmel bir şekilde gerçekleşmesi için büyük bir titizlikle çalıştıklarını ve Başbakan Erdoğan’ın özellikle spor yatırım ve organizasyonlarına büyük bir önem verdiğini ifade etti. Bakan Kılıç, bir spor kenti olan Trabzon’un sahip olduğu dünya çapında tesislerle bundan sonra da büyük organizasyonlara imza atacağını belirterek,  “Avrupalı gençler burada mutlu günler geçirecek, ülkelerine güzel hatıralarla döneceklerdir. Yarışmaların sportmenlik  ve fair-play ruhuna uygun geçeceğine inanıyorum” dedi.

Daha sonra Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) Başkanı Patrick Hickey söz aldı. Hickey öncelikle stadta bulunan herkesi Norveç’te meydana gelen terör olayında hayatlarını kaybedenler için saygı duruşuna çağırdı. Hickey, gelecekte büyük başarılara imza atacak gençlerin bu organizasyonlarda yetişip tecrübe kazandıklarını hatırlattı ve genç sporcuların dostluk ve barış içinde centilmence mücadele etmesini istedi.

Hickey’in ardından kürsüye çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasının başında Norveç’te meydana gelen olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “Bende sizi son günlerde teröre kurban verdiğimiz 20 şehidimiz için saygı duruşuna çağırıyorum” dedi. Saygı duruşunda seyirciler “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganı attılar.

 

Başbakan Erdoğan saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmada: ”Olimpiyat bayrağının ilk kez dalgalanmasında büyük bir gurur duyuyorum. Sporun içinden gelen ve spora büyük emek veren bir Başbakan olarak şu gerçeği özellikle vurgulamak istiyorum. Müzik gibi, edebiyat gibi, sanat gibi sporun dili de evrensel bir dildir. Bu evrensel dil sevginin, barışın, bütün sınırları aşan ve insanları kucaklaştıran bir dildir. Spor alanındaki rekabet, gücün değil, estetiğin, zarafetin, inceliğin rekabetidir. Türkiye’nin her alanda dünya ile bütünleştiği ve gücüne güç kattığı bu dönemde spor alanına yaptığımız yatırımlarla ve elde ettiğimiz başarılarla büyük onur duyuyoruz.” dedi.

11. Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın geleceğin olimpiyat şampiyonlarının da yarışacağı bir spor organizasyonu olması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, barışa giden bu yolda herkesi sevgi ve saygıyla selamladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de mesaj göndererek başarılar dilediği oyunlar Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından muhteşem bir meşale töreni ve havai fişek gösterisi ile açıldı.

Oyunlar 14-17 yaş grubu arasındaki sporcuların Atletizm, Basketbol, Bisiklet, Jimnastik, Hentbol, Judo, Tenis, Voleybol ve Yüzme branşlarında yarışacaklar.  

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.