11 Kişinin Ölümüne Yol Açan Göçük Davası Başladı

Afşin-Elbistan termik santralinde meydana gelen göçük ile ilgili dava başladı

Afşin-Elbistan B Termik Santraline kömür sağlayan Çöllolar Kömür Sahası’nda 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen ve 11 kişinin ölümüne neden olan göçükle ilgili olarak, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması başladı.

Afşin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili olarak hazırlanan 72 sayfalık iddianameyi ve 37 klasörlük soruşturma evrakını inceleyen Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek, 23 kişinin yargılanmasına karar verirken, ilk duruşmanın tarihini ise 23 Ekim 2012 olarak belirlemişti.

Kabul edilen iddianameye göre, Çöllolar Kömür Sahasını işleten Park Teknik A.Ş.’den 9, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Kontrol Teşkilatı’nda görev yapan 14 kişi olmak üzere toplam 23 kişi, ‘Bilinçli Taksirle Birden Çok Kimsenin Ölümüne Sebebiyet Vermek’ suçundan Elbistan Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacaklar.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür veren Çöllolar Kömür Sahası’nda 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen ilk göçükte Yaşar Alkaya isimli işçi hayatını kaybederken, 4 gün sonra meydana gelen ikinci göçükte ise Ruşen Demir isimli işçinin cesedine ulaşılmış, Jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Maden Mühendisi Nail Yılmaz ile işçiler Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydoğan Polat ise toprak altında kalmıştı. Toprak altında kalan 9 kişi, yapılan tüm aramalara rağmen bulunamamıştı.

Haklarında dava açılan 23 sanıktan 11’i duruşmaya katıldı. Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi Salonu’nda yapılan duruşmada şüpheli ve müştekiler ile avukatlarına iddianame okunurken, ilk duruşmanın tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı 11 Aralık 2012 tarihine erteledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.