12 Eylül Davası Sanıkları, Mahkemeye Tele Konferansla GATA’dan Katıldı

Müdahil Avukatı Ömer Kavili, Sanıkların GATA’dan katılmalarında usulsüzlük olduğunu belirtti

12 Eylül Davası Ankara Adliyesi’nde görülürken müdahil avukatları, sanık Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın davaya tedavi gördükleri GATA’dan tele konferans sistemiyle katılmalarının  usul hatası olduğunu iddia etti.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren 12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, mahkeme tarafından hastane odalarına kurulan kamera sistemiyle dinleniyor.

Müdahil Avukatı Ömer Kavili, 12 Eylül döneminde her istediklerini yapabilenlerin ‘sanık’ olarak mahkemeye sanal da olsa çıkarıldığını belirterek, “Mahkemeye çıkarılmış olmaları tarihi bir gündür. Her iki sanık hastane odasında ve yanlarında hakları kısıtlanmasın diye avukatları var. En lüks koşullarda bakımları yapılıyor. Odaları sıcak ve sıcaktan sanık Tahsin Şahinkaya şekerleme yapabiliyor ve mahkeme başkanının uyarısıyla uyandırılıyor. Kendilerinin kan kusturdukları, genç insanların ciğerlerini patlattıkları, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısının itirafında yer aldığı üzere genç kızların göğüslerinde sigara söndürttükleri dönemin stresinin milyonda birini dahi yaşamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kavili, mahkemenin usul hataları yaptığını ileri sürerek sanıkların bulunduğu yerin mahkeme salonu niteliğinde olduğunu, ancak mahkeme heyetini temsilen bir hakimin bulunması gerekirken her iki sanığın yanında yargıç olmadığını dile getirerek ‘‘Biz müdahil avukatlar olarak, sanıkların özellikle sorular sorulurken yanlarında en az iki müdahil avukatın bulunmasını istemiştik ama mahkeme bunu reddetmişti. Ancak bugün gördük ki müdahil avukatlarından gizlenen bu eksiklik sanık avukatlarına sağlanmıştır. Sanığın yanında hakimin bulunmaması Yargıtay tarafından mutlak bozma nedenidir. Bu nedenle sanık müdafisinden beyan alınmak suretiyle mahkeme başkanı bu hatayı telafi etmeye kalkıştı. Buna rağmen hukuk kuralının düzgün uygulanmadığını düşünüyoruz” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.